„Putin zrobił właściwą rzecz”

opublikowano: 18-03-2014, 08:53

Wejdźmy w jego buty. Władymir Putin postąpił właściwe ze swojego punktu widzenia, biorąc pod uwagę znaczenie strategiczne Krymu dla Rosji, przekonuje Marc Faber, wydawca „The Gloom, Boom & Doom Report”.

- [Putin- red. pb. pl] zrobił absolutnie właściwą rzecz we właściwym czasie – powiedział Faber. - Rozumiem przez to fakt,  że był wpływ zagranicznych państw na ukraińską politykę, który był niekorzystny z punktu widzenia Rosji – dodał.   

Faber podkreśla, że Krym jest strategicznie najważniejszy dla Rosji i nie ma praktycznie żadnego strategicznego znaczenie dla USA czy Europy.
    
- Ale dla rosji jest bardzo ważny. Nie spodziewam się, że Rosja posunie się dalej na Ukrainie, chyba, że w przypadku poważnej prowokacji. Ale wątpię, że tak się stanie – powiedział Faber.
 
Jego zdaniem, ostatnie wydarzenia na Krymie  będą miały znacznie dalej idące konsekwencje.

- USA będą interweniować jeśli inne państwo ustanowi bazy na Haiti czy Kubie, a Chiny zareagują jeśli inne państwa zagrożą ich dostępowi do surowców – powiedział Faber. - To bardzo ważne, bo okupacja, czy referendum na Krymie, przyłączenie Krymu do Rosji jest sygnałem dla Chin, że pewnego dnia mogą wejść i zająć jakieś terytorium, które postrzegają jako należące do nich – podkreślił. 

Marc Faber, fot. Bloomberg
Marc Faber, fot. Bloomberg
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane