PZL Świdnik: mniej strat

Cezary Pytlos
opublikowano: 31-05-1999, 00:00

PZL Świdnik: mniej strat

PZL Świdnik, produkujący śmigłowce Sokół, już w przyszłym roku przestanie być deficytowy, a w tym zmniejszy straty o połowę. W wyniku przekształceń na terenie przyfabrycznego lotniska powstanie nowoczesny port lotniczy.

Do spółki, która zbuduje port lotniczy, obok PZL Świdnik wejdą miasta Lublin oraz Świdnik, które sfinansują całą inwestycję. Firma natomiast, jako mniejszościowy udziałowiec, wniesie aportem przyfabryczne lotnisko.

— Jesteśmy producentem śmigłowców i potrzebne nam jest zaledwie kilka lądowisk, a nie całe lotnisko — mówi Jan Mazur, rzecznik PZL Świdnik. Możliwe, że spółka powstanie jeszcze w tym roku.

Nie oszacowano jeszcze kosztu całego przedsięwzięcia, ale biorąc pod uwagę konieczność stworzenia odpowiedniej infrastruktury, można ocenić, że wyniesie on nawet kilkadziesiąt milionów złotych.

Spółki na sprzedaż

Przekazanie lotniska nastąpi w ramach prowadzonego już od 1991 roku programu oszczędnościowego. Poza tym firma wyprzedaje zbędne nieruchomości, redukuje zatrudnienie (obecnie pracuje w niej 3700 osób) oraz wydziela spółki zależne. PZL Świdnik już teraz jest właścicielem siedmiu spółek, powstałych na bazie jej majątku.

— Negocjujemy warunki sprzedaży dwóch z nich: Zakładu Produkcji Cywilnej oraz Zakładu Narzędziowego. Nie mogę jednak ujawnić nazw kontrahentów — twierdzi Jan Mazur.

Szefowie firmy oczekują, że w tym roku uda się znacząco zmniejszyć straty przedsiębiorstwa. Byłoby to zaledwie 7 mln zł w porównaniu z 16 mln zł w ubiegłym. Zapowiadają też, że w 2000 roku przedsiębiorstwo przestanie być deficytowe.

Kurs na prywatyzację

W przyszłym roku powinno dojść do sfinalizowania rozmów z potencjalnym inwestorem strategicznym.

— Prawdopodobnie firmę przejmie ten, kto wygra przetarg na dostarczenie śmigłowców dla armii — zapowiada rzecznik prasowy PZL Świdnik.

Przetarg ten powinien być rozstrzygnięty jeszcze w tym roku. Wiadomo, że MON zdecydował o zakupie śmigłowców wielozadaniowych za granicą. Świdnik będzie także nadal oferował Sokoły. Nie znana jest wielkość przyszłorocznego kontraktu. W tym roku firma zbuduje dla armii trzy śmigłowce Sokół oraz dostarczy części o równowartości czwartego. Wartość jednej maszyny to 3- -4 mln USD (12-16 mln zł)).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Pytlos

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PZL Świdnik: mniej strat