PZL-Świdnik pracuje bez zmian

opublikowano: 03-01-2014, 00:00

Indie zerwały wart 2,3 mld zł kontrakt na dostawę śmigłowców AgustaWestland. Polska fabryka nie ucierpi.

Indie zerwały z brytyjsko-włoskim koncernem AgustaWestland, który od 2010 r. jest właścicielem PZL-Świdnik, kontrakt na dostawę 12 maszyn. „Anulowanie indyjskiego kontraktu nie będzie miało wpływu na PZL-Świdnik. Natomiast podpisana kilka tygodni temu umowa na dostawę 16 śmigłowców AW101 dla Norwegii pozytywnie wpłynie na przedsiębiorstwo” — brzmi oświadczenie polskiego zakładu.

Indyjskie kłopoty nie muszą zaszkodzić firmie w walce o kontraktMON na dostawę 70 śmigłowców. W grudniu na zakup 16 śmigłowców AW101 (wartości 1,15 mld EUR) zdecydował się rząd Norwegii. Nicola Bianco, dyrektor zarządzający PZL- -Świdnik, powiedział wtedy, że w Świdniku będzie powstawać wiele struktur lotniczych do tych śmigłowców.

W związku z indyjskim kontraktem za 466 mln GBP (2,3 mld zł) na dostawę helikopterów VIP szefowie AgustaWestland usłyszeli zarzuty korupcyjne. Rząd Indii zerwał zawartą w 2010 r. umowę, choć zapłacił już 45 proc. jej wartości, a odebrał tylko trzy śmigłowce. Brytyjski dziennik „The Guardian” twierdzi, że Indie zatrzymają te maszyny. AgustaWestland produkowała je w Yeovil w Wielkiej Brytanii, gdzie zatrudnia 3,2 tys. osób. W PZL-Świdnik pracuje 3,5 tys. W 2012 r. firma miała 761,6 mln zł przychodów i 96,6 mln zł EBITA, a w ubiegłym planowała zbliżyć się do 1 mld zł. PZL-Świdnik jest centrum doskonalenia produkcji struktur lotniczych dla większości produktów AgustaWestland. Odpowiada za projekt i produkcję kadłuba śmigłowca AW139, wykonuje próby statyczne i zmęczeniowe struktury lotniczych śmigłowców i tiltrotora (startuje pionowo, potem pochyla wirniki i leci jak samolot turbośmigłowy). Wkrótce będzie też odpowiedzialny za projektowanie, rozwój i produkcję podwozi do wszystkich maszyn AgustaWestland.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu