PŻM spłaciła w grudniu kredyt za masowce

opublikowano: 15-12-2004, 13:56

Polska Żegluga Morska (PŻM) spłaciła w grudniu ostatnią ratę kredytu zaciągniętego 23 lata temu na budowę sześciu masowców - poinformował w środę doradca dyrektora naczelnego firmy ds. mediów Krzysztof Gogol.

Jak wyjaśnił Gogol, wybudowane w latach 1984-85 w argentyńskiej stoczni masowce o nośności 26 600 DWT (tonaż nośności brutto) to najdroższe w historii armatora jednostki.

Każdy ze statków, które przybrały nazwy polskich krain geograficznych, jak np. "Ziemia Suwalska" czy "Ziemia

Gnieźnieńska", kosztował około 30 mln USD.

"To kwota niewyobrażalna dla statków tej wielkości, nawet w obecnych czasach bardzo wysokich cen dyktowanych przez stocznie" - podkreślił Gogol.

Umowa na ich budowę została podpisana w 1981 roku.

"Obciążenie budżetu PŻM spłatą rat kredytu, które wynosiło kilka milionów USD rocznie, w poważnym stopniu wpłynęło na głęboki kryzys finansowy, w jakim przedsiębiorstwo znalazło się w drugiej połowie lat 90. ubiegłego wieku" - dodał.

W ubiegłym roku armator zamówił w Chinach cztery statki o dużo większej nośności (34 600 DWT) płacąc za każdą jednostkę około 17 mln USD.

Polska Żegluga Morska to największy polski armator. Jego flotę stanowią 72 masowce, 4 chemikaliowce i dwa promy. Firma, która jest spółką Skarbu Państwa, zatrudnia nieco ponad 3 tys. pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu