PZPN wpuści start-upy do gry

opublikowano: 13-09-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

PZPN Invest, NASK i Rebels Valley startują z konkursem „Startupy w grze”. Najlepsi dołączą do delegacji związku piłkarskiego na mistrzostwa świata w Katarze, gdzie poza kibicami zgromadzą się inwestorzy zainteresowani sporttechem.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie są warunki udziału w konkursie PZPN i wyjazdu na mistrzostwa do Kataru
  • jakimi technologiami dla sportu mogą być zainteresowani inwestorzy i największe światowe kluby sportowe
  • na jakim etapie działania jest obecnie PZPN Invest, której celem są inwestycje w sporttechy

„Startupy w grze” to pierwszy projekt realizowany przez PZPN Invest, spółkę powołaną przez Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN), której zadaniem jest pozyskiwanie kapitału i inwestowanie pieniędzy w technologie wspierające rozwój sportu, w szczególności piłki nożnej. Na początek wspólnie z Państwowym Instytutem Badawczym NASK oraz w partnerstwie z firmą Rebels Valley, specjalizującą się w akceleracji projektów technologicznych, proponują konkurs, w ramach którego poszukają technologicznych perełek. Jest o co powalczyć, bo trzy najlepsze start-upy będą mogły dołączyć do delegacji PZPN na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022 w Katarze. W tym międzynarodowym spotkaniu udział biorą nie tylko zawodnicy, przedstawiciele klubów sportowych i kibice, ale także zagraniczni inwestorzy poszukujący firm, które tworzą nowe technologie. Główną nagrodą w konkursie jest spotkanie z nimi i możliwość przedstawienia własnych projektów.

Pomysły przekute w kapitał
Pomysły przekute w kapitał
Startuje konkurs „Startupy w grze”, którego zwycięzcy zostaną przedstawieni zagranicznym inwestorom zainteresowanym finansowaniem rozwoju technologii dla sportu, w tym głównie piłki nożnej.
Avanti/Ralf Poller

– Największe kluby piłkarskie inwestują miliony, żeby zapewnić swoim piłkarzom i sztabom trenerskim jak najlepsze warunki do osiągania sukcesów. Do tego dochodzi komunikacja z kibicami i inne aspekty biznesowe – podkreśla Łukasz Wachowski, sekretarz generalny PZPN.

Konkursowa okazja

Zespoły zainteresowane udziałem w „Startupy w grze” mogą aplikować od 16 września 2022 r. W tym dniu na stronie projektu zostanie opublikowana lista technologicznych wyzwań, na które uczestnicy konkursu będą musieli odpowiedzieć, proponując własne innowacyjne rozwiązania. Najbardziej poszukiwane są zespoły posiadające gotowe produkty i usługi. Zakwalifikowani do konkursu uczestnicy otrzymają wsparcie doradcze, pomocne przy późniejszej prezentacji projektów.

Jakie technologie są dziś najwyżej cenione?

– Jednym z filarów budujących przewagi na sportowych arenach jest wykorzystanie narzędzi pozwalających na zbieranie i analizę danych – o własnym zespole, przeciwnikach, potencjalnych przyszłych zawodnikach. Trenerzy piłkarscy dzięki oprogramowaniu, czujnikom oraz analizie obrazu coraz skuteczniej wykorzystują dane w procesie budowy wartości sportowej. Technologie pozwalają także dbać o zdrowie sportowców – wymienia Arkadiusz Kwoska, partner zarządzający Rebels Valley.

Weź udział w warsztacie online “Alternatywne Spółki Inwestycyjne (ASI) - studium przypadku”, 29 listopada 2022 >>

Inwestycje w sporttech

Michał Żukowski, wiceprezes PZPN Invest, dodaje, że konkurs to świetny sposób sprawdzenia, ile mamy w kraju sporttechów.

– PZPN Invest jest młodą spółką.Ponieważ chcemy jej zapewnić transparentność finansowania, będzie pozyskiwać kapitał zewnętrzny – prywatny i publiczny, bez udziału pieniędzy PZPN. Jesteśmy na starcie operacyjnej działalności, ten konkurs to dla nas papierek lakmusowy, pokazujący, na jakim etapie rozwoju są innowacje piłkarskie w kraju – mówi Michał Żukowski.

PZPN Invest jest na etapie pozyskiwania kapitału. Liczy m.in. na fundusze z nowej perspektywy unijnej przeznaczone na wsparcie projektów badawczo-rozwojowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane