PZT idzie na giełdę

Marcin Bołtryk
opublikowano: 10-04-2008, 00:00

Portowy Zakład Techniczny (PZT) zostanie przekształcony w spółkę akcyjną i wejdzie na giełdę.

Portowy Zakład Techniczny (PZT) zostanie przekształcony w spółkę akcyjną i wejdzie na giełdę.

Portowy Zakład Techniczny jest podmiotem w 100 proc. zależnym od spółki Zarząd Morskiego Portu Gdynia (ZMP Gdynia). Firma specjalizuje się w montażu wielkogabarytowych konstrukcji stalowych dźwigowych i suwnic, oraz w remontach urządzeń przeładunkowych i transportowych.

— Planujemy debiut spółki Portowy Zakład Techniczny na rynku New Connect. To spółka niewielka, ale nowoczesna, więc wybraliśmy rynek alternatywny — mówi Przemysław Marchlewicz, prezes zarządu ZMP Gdynia.

Koncepcja wprowadzenia akcji na New Connect została pozytywnie zaopiniowana przez radę nadzorczą ZMP Gdynia w przyjętej we wrześniu 2007 r. aktualizacji strategii prywatyzacji spółek zależnych.

Przekształcenie PZT w spółkę akcyjną jest pierwszym etapem w procesie wprowadzenia jej walorów do alternatywnego systemu obrotu na rynku New Connect. Debiut PZT na New Connect na nastąpić w czerwcu albo lipcu tego roku. Spółka wyemituje akcje i pieniądze z nich przeznaczy na inwestycje.

Portowy Zakład Techniczny powstał w 1995 r. w drodze restrukturyzacji służb techniczno-budowlanych Portu Gdynia. W 2007 r. PZT zamontował 30 suwnic typu RTG, na 2008 r. zebrał podobną liczbę zamówień. Montaż suwnicy trwa około 3 tygodni, a każde z urządzeń waży ponad 130 t i ma 25 m wysokości. Cena suwnicy to ponad milion euro. Przychody PZT za 2007 r. wyniosły około 35,8 mln zł, zysk netto blisko 2,4 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu