PZU czeka ostre cięcie kosztów

(Marek Druś)
01-08-2006, 07:14

PZU jest przed kuracją wstrząsową. Najboleśniej odczuje ją warszawska centrala grupy. Cel? Koszty niższe o 200 mln zł rocznie.

PZU jest przed kuracją wstrząsową. Najboleśniej odczuje ją warszawska centrala grupy. Cel? Koszty niższe o 200 mln zł rocznie.

Redukcja kosztów działalności jest jednym z elementów strategii grupy PZU do 2010 r., przygotowanej jeszcze przez poprzedni zarząd. Grupa poprawiała znacząco w ostatnich latach swoje wyniki, ale w dużej mierze było to efektem zysków z lokat.

Dlatego, jak się dowiedzieliśmy, optymalizacja kosztów jest też jednym z priorytetów zarządu PZU kierowanego przez Jaromira Netzla.

Pęczniejąca centrala

Restrukturyzacja jest niezbędna, bo koszty PZU rosną szybciej niż jego przychody z polis. W budżecie na 2006 r. zarząd założył, że przypis składki wzrośnie o 4,2 proc. (takie dane znajdowały się w dokumentach przygotowanych na ostatnie walne). Tymczasem z dokumentów, do których dotarliśmy, wynika, że koszty działania centrali mają rosnąć w tym roku ponad 4-krotnie szybciej! Na szczęście wydatki związane z funkcjonowaniem oddziałów zwiększą się nieznacznie (część z nich zredukowano w ub.r.). Mimo to koszty stałe towarzystwa mają wzrosnąć w tym roku dwukrotnie szybciej niż przychody.

Ta dysproporcja może się jeszcze pogłębić, bo PZU, ze względu na trudną sytuację na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych (zwłaszcza autocasco), niezwykle trudno będzie zrealizować zakładane przychody z polis. Skalę problemów pokazują wyniki I kwartału, kiedy lider rynku zamiast zwiększyć przypis, zebrał z rynku o 1 proc. mniej składek niż rok wcześniej.

Obszary oszczędności

PZU zamierza przeprowadzić restrukturyzację przy wsparciu firmy konsultingowej Ernst & Young (E&Y) (w proces będzie zaangażowanych m.in. około 10 kluczowych menedżerów E&Y). Audyt (m.in. identyfikacja obszarów najbardziej kosztochłonnych) i przygotowania do wdrożenia redukcji kosztów zajmą około trzech miesięcy. Pierwsze cięcia powinny być przeprowadzone jeszcze w 2006 r. Pod lupę trafi kilka kluczowych obszarów działalności PZU: zatrudnienie, informatyka i telekomunikacja, marketing, usługi obce oraz zarządzanie nieruchomościami.

W przypadku kosztów osobowych w założeniach nie ma mowy o redukcjach zatrudnienia. PZU chce osiągnąć oszczędności dzięki usprawnieniu nieefektywnych komórek (część z nich zapewne zlikwiduje). Pod nóż pójdą też koszty szkoleń i delegacji służbowych. W obszarze IT i telekomunikacji pozytywne efekty ma dać centralizacja budżetu i odpowiedzialności za zawierane kontrakty, renegocjacja umów z dostawcami usług (serwis, wsparcie), zmiana planów taryfowych i abonamentów. W działalności marketingowej PZU zamierza lepiej dostosować wydatki do swojej strategii, zoptymalizować ceny płacone za usługi (rozbicie na kilka budżetów), analizować efektywność przeprowadzonych kampanii (mówił o tym ostatnio Witold Pasek, nowy dyrektor komunikacji korporacyjnej i marketingu).

Zaostrzanie kursu

Redukcje mają być przeprowadzone tak, aby nie osłabić siły operacyjnej firmy. Dotkną więc głównie centralę (tam rosną najszybciej), a nie jednostki liniowe. Chodzi przede wszystkim o uszczelnienie wydatków, m.in. dzięki ograniczeniu niegospodarności, a także zmniejszenie ryzyka nadużyć (patrz tekst poniżej). Działania dla wielu pracowników i menedżerów centrali mogą okazać się bolesne. Poprzedni zarząd szacował, że dzięki restrukturyzacji rocznie uda się osiągnąć oszczędności rzędu 110-140 mln zł. Obecny chce osiągnąć redukcję kosztów nawet do poziomu 200 mln zł rocznie.

Aby mieć pewność, że uda się zrealizować tak ambitny plan, PZU skłania się do zapłacenia E&Y specjalnej premii za sukces. Z naszych informacji wynika, że koszt projektu (bez fazy wdrożenia) szacowany jest na 3-4 mln zł (nie obejmuje innych niż PZU podmiotów grupy), jest więc niewielki w stosunku do możliwych do osiągnięcia oszczędności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / PZU czeka ostre cięcie kosztów