PZU kupuje gazowego ubezpieczyciela

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

PZU kupi od PKN Orlen gazowego ubezpieczyciela, wokół którego było ostatnio wiele sporów. Jest list intencyjny w tej sprawie.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • co zakłada list intencyjny
  • czy PZU będzie kontynuować usługi oferowane przez Polski Gaz TUW

Ubezpieczanie państwowych firm przemysłowych, takich jak PGNiG, Lotos czy PKN Orlen, to dla branży ubezpieczeniowej zawsze był gorący temat. Odkąd Orlen ogłosił plan przejęcia Lotosu i PGNiG, by stać się gigantem, emocje tylko rosły.

Pisaliśmy w „PB” o tarciach wokół roli i przyszłości Polski Gaz Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych (TUW), należącego do PGNiG, o zaskakujących zmianach personalnych w tym podmiocie, a także o apetycie PZU, państwowego ubezpieczyciela, na tę część rynku.

Szybkie decyzje.
Szybkie decyzje.
2 listopada Orlen, kierowany przez Daniela Obajtka, przejął PGNiG i już tydzień później zapadła decyzja o sprzedaży gazowego ubezpieczyciela. Kupi go państwowy lider branży, czyli PZU, kierowany przez Beatę Kozłowską-Chyłę. PZU zawsze krzywo patrzył na gazowego konkurenta, teraz zajmie jego miejsce.

Know-how pomoże

Wygląda na to, że ubezpieczeniowa strategia powiększonej grupy Orlen się wyklarowała. 9 listopada Orlen i PZU podpisały list intencyjny. Dokument zakłada sprzedaż przez Orlen na rzecz PZU wszystkich udziałów Polski Gaz TUW oraz Polski Gaz TUW na Życie (spółka zależna pierwszego z TUW-ów).

W komunikacie strony przekonują, że transakcja pozwoli wykorzystać doświadczenie, know-how, pozycję lidera rynku oraz siłę kapitałową grupy PZU do zapewnienia grupie PKN Orlen jak najlepszej ochrony ubezpieczeniowej. Planowana jest przy tym kontynuacja usług świadczonych obecnie przez Polski Gaz TUW.

Kapitał dla życia

Polski Gaz TUW, założony sześć lat temu przez PGNiG, oferuje m.in. ubezpieczenia mienia, komunikacyjne, OC oraz ochronę prawną dla firm z branży gazowniczej i wydobywczej. Polski Gaz TUW na Życie oferuje zaś ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe i Pracownicze Programy Emerytalne.

Z ogłoszeń zamieszczonych na stronie internetowej TUW-u wynika, że na walnym zgromadzeniu zwołanym na 21 listopada głosowana będzie decyzja o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki „życiowej” i objęciu nowych udziałów przez właściciela, czyli Polski Gaz TUW.

Poza tym planowane są zmiany w składzie rady nadzorczej Polski Gaz TUW. Można przypuszczać, że pojawią się w niej ludzie związani z Orlenem. Trudno się spodziewać, by przejęcie ubezpieczyciela przez PZU zostało zrealizowane przed tą datą.

Lider też ma TUW

PZU to największy ubezpieczyciel w Polsce i największy konglomerat finansowy w Europie Środkowo-Wschodniej. Działa w Polsce, Estonii, na Litwie, Łotwie i Ukrainie, a jego skonsolidowane aktywa przekraczają 400 mld zł.

Grupa rozwija też własny TUW, czyli TUW PZUW. Ma on 538 członków i ta liczba rośnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane