PZU szykuje dywidendę. I jeszcze coś ekstra

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 10-08-2009, 00:00

Walne otworzy drogę do wypłacenia miliardów. Sposób, który zaproponował skarb, zastanawia ekspertów.

Walne otworzy drogę do wypłacenia miliardów. Sposób, który zaproponował skarb, zastanawia ekspertów.

To już pewne — 28 sierpnia odbędzie się nadzwyczajne walne PZU. Nieoficjalne informacje "Pulsu Biznesu" z ubiegłego tygodnia, że akcjonariusze zdecydują na nim o zmianach pozwalających na wypłatę megadywidendy, znalazły potwierdzenie w ogłoszeniu w "Monitorze Sądowym i Gospodarczym". Głosowane będą zmiany w statucie, które dotyczą kapitałów spółki. Wśród propozycji jest stworzenie trzech nowych kapitałów rezerwowych. Jeden ma pozwolić na wypłatę zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy. Taka decyzja będzie w gestii zarządu. Kolejny ma pozwolić na wypłatę dywidendy "w latach, w których wysokość zysku nie wystarcza na wypłatę dywidendy zgodnie z polityką dywidendową spółki". Tymczasem oficjalna polityka dywidendowa mówi, że do akcjonariuszy trafiać będzie co najmniej połowa zysku. Nie ma żadnych minimalnych wymaganych poziomów zysku.

Obserwatorzy sugerują, że w ten sposób Eureko chce sobie zagwarantować taką wypłatę. Od kilku lat, mimo obowiązującej polityki dywidendowej, PZU nie wypłacało dywidendy, a zarządy i skarb zasłaniali się potrzebami spółki.

Jeszcze bardzo intrygujący jest plan utworzenia kapitału rezerwowego, który pozwoli na "sfinansowanie podwyższenia kapitału zakładowego ze środków spółki". To bardzo rzadko stosowane rozwiązanie określane mianem "papierowego podwyższenia kapitału". Spółka emituje gratisowe akcje dla akcjonariuszy (lub podwyższa wartość nominalną istniejących akcji). Na czym polega plan ministerstwa skarbu?

— Decyzje zależą od postępu w negocjacjach. Do ich zakończenia nie będziemy ich komentowali — mówi Maciej Wewiór, rzecznik ministerstwa Skarbu Państwa.

PZU odmówiło komentarza. Ekspertom trudno jednoznacznie wskazać na korzyści z takiej operacji. Jedni zwracają uwagę na efekt podatkowy: podwyższenie kapitału zaowocuje 19-procentowym podatkiem od całych nadwyżek kapitałowych, a nie tylko wypłaconej dywidendy. Inny trop — przesunięcie na kapitał zakładowy może być próbą zagwarantowania, że nadwyżki nie zostaną wyjęte ze spółki. Jeszcze inni wskazują, że po operacji akcjonariusze będą mieli więcej walorów (o niższej wartości), co może być korzystne przy okazji debiutu. Jedno jest pewne — przegłosowanie będzie oznaczało, że ugoda jest już blisko, bowiem do zmian w statucie wymagana jest większość 75 proc. głosów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PZU szykuje dywidendę. I jeszcze coś ekstra