PZU zbiera więcej, ale zarabia mniej

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 23-05-2007, 00:00

Gigant zebrał w trzy miesiące ponad 4 mld zł. I myśli o sprzedaży polis przez internet.

Gigant zebrał w trzy miesiące ponad 4 mld zł. I myśli o sprzedaży polis przez internet.

Prawie o 200 mln zł (5 proc.) więcej zebrała grupa PZU w pierwszym kwartale tego roku niż w tym samym okresie rok temu. Składki wyniosły 4,16 mld zł wobec 3,96 mld rok temu. Nadal ważniejsza jest spółka majątkowa (zebrała 2,30 mld zł) niż PZU Życie (1,8 mld). Jednak to „życiówka” rośnie szybciej: 7,3 proc. wobec 1 proc. w majątkowej. Za dobrym wynikiem stoi lepsza o 40 proc. sprzedaż polis indywidualnych.

Patent na kierowców

Majątkowe PZU zmaga się z malejącymi wpływami z polis samochodowych.

— Wzrost przypisu składki jest efektem wyższych przychodów z ubezpieczeń pozakomunikacyjnych, które skompensowały z naddatkiem spadek składki z polis OC i AC — mówi Mirosław Panek, członek zarządu PZU odpowiedzialny za finanse.

PZU nie zamierza jednak biernie patrzeć, jak kierowców podbierają mu inne firmy. Mirosław Panek przyznał, że PZU wznowiło prace nad projektem sprzedaży polis komunikacyjnych w systemie direct (przez internet i telefon). Ale nie podjęło jeszcze decyzji o jego uruchomieniu.

Zawiniła stopa

Coraz lepiej radzą sobie zagraniczne spółki PZU na Litwie i Ukrainie. W zeszłym roku prezes Jaromir Netzel informował o ich bardzo złej kondycji. Teraz przyniosły grupie około 40 mln zł ze składek, a w finansach wyszły na zero.

— Wpływ wyników zagranicznych spółek na zeszłoroczny wynik był ujemny. W pierwszym kwartale wyszły już plus minus na zero — mówi Mirosław Panek.

Mimo lepszej sprzedaży, gigant zarobił w pierwszym kwartale o ponad 16 proc. mniej niż przed rokiem. Zawiniło PZU Życie, którego zysk netto 627,4 mln zł jest o 24,1 proc. niższy. Spółka uspokaja, że to rezultat koniecznego podwyższenia rezerw i wszystko jest pod kontrolą.

— W styczniu Komisja Nadzoru Finansowego nakazała obniżenie stopy technicznej (stopy zwrotu stosowanej do obliczania rezerw — przyp. red.), co wymusiło podwyższenie rezerw. To nic nowego, bo obniżamy stopy techniczne od 2003 r. Zazwyczaj robiliśmy to w drugim kwartale i odbijało się to na wyniku półrocznym, a tym razem zdecydowaliśmy się na wcześniejszą zmianę — wyjaśnia Piotr Kuszewski, wiceprezes PZU Życie.

PZU podało też oficjalne dane podsumowujące zeszły rok. Łącznie grupa zebrała 15,45 mld zł, w tym 7,86 zł z ubezpieczeń majątkowych i 7,59 mld zł z życiowych. Zagraniczne spółki przyniosły 200 mln zł. Zysk grupy wyniósł 3,7 mld zł i był prawie o 15,2 proc. lepszy niż rok wcześniej.

W tym tygodniu zarząd zdecyduje, jaki sposób wykorzystania rosnących kapitałów własnych zarekomenduje radzie nadzorczej. Paweł Szałamacha, wiceminister skarbu, zapowiadał, że nie zgodzi się na wypłatę dywidendy, bo część trafiłaby do Eureko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu