Qumak-Sekom błysnął kwartalnymi przychodami

KL
opublikowano: 04-11-2010, 00:00

Spółka szybko zwiększa obroty, ale o utrzymanie 5-procentowej rentowności jest trudne.

Spółka szybko zwiększa obroty, ale o utrzymanie 5-procentowej rentowności jest trudne.

Qumak-Sekom pochwalił się, że jego przychody w trzecim kwartale 2010 r. były rekordowo dobre i sięgnęły 91,6 mln zł (przed rokiem 61,5 mln zł). Po trzech kwartałach wyniosły 205,6 mln zł. Zysk netto spółki w trzecim kwartale wyniósł 3,84 mln w porównaniu z 2,31 mln zł rok wcześniej.

— Przychody ze sprzedaży w całym roku mogą wzrosnąć o około 20 proc. Jednak bardzo trudno będzie utrzymać 5-procentową marżę netto — uprzedza Paweł Jaguś, prezes Qumak-Sekom.

Dodał, że koniunktura wciąż nie jest tak dobra jak przed kryzysem. Silniejsza jest też konkurencja ze strony mniejszych firm, co powoduje konieczność cięcia marż.

Spółka chce uciec od typowej dla branży informatycznej sezonowości.

— Od dłuższego czasu pracujemy nad tym. Spodziewam się, że przychody w czwartym kwartale będą stanowić mniej niż 40 proc. całorocznej sprzedaży — szacuje prezes.

Tzw. backlog, czyli portfel zamówień informatycznej firmy, jest w tej chwili wart około 250 mln zł (rok temu — 194 mln zł). Paweł Jaguś poinformował, że dopinane są kolejne kontrakty warte 60 mln zł. Najbardziej prestiżowe projekty realizowane przez Qumak-Sekom to prace przy Stadionie Narodowym (ponad 30 mln zł), Legii Warszawa (około 37 mln zł) i dla MSZ (26 mln zł).

Qumak-Sekom zamierza wybudować w Krakowie centrum przetwarzania danych. Tylko w 2011 r. będzie potrzebować na to 10 mln zł. Co najmniej połowę wartości inwestycji chce sfinansować własnymi pieniędzmi. Resztę zapewnią emisja lub dług. Jeśli będzie potrzebna emisja, zostanie przeprowadzona nie wcześniej niż w 2012 r. Projekt wpłynie też na wysokość dywidendy, chociaż spółka nie zamierza rezygnować z dzielenia się zyskiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Qumak-Sekom błysnął kwartalnymi przychodami