Czytasz dzięki

Rachunek na kliknięcie

ET
opublikowano: 15-06-2011, 00:00

Banki otwierają rachunki bez papierowych umów, przez internet. To kolejna odsłona wojny o ROR-y.

Banki otwierają rachunki bez papierowych umów, przez internet. To kolejna odsłona wojny o ROR-y.

Mamy już kredyty na SMS-a. Teraz komórką można otworzyć również rachunek bankowy. Dokładniej — przelewem. Cały proces wygląda następująco: na stronie banku wypełniamy wniosek o uruchomienie konta osobistego. Po weryfikacji otrzymujemy maila z numerem naszego nowego ROR-u. Wystarczy teraz, że przelejemy na niego pieniądze z rachunku w innym banku, a nasze nowe konto zostanie aktywowane. Bank powiadomi nas o tym SMS-em i wyśle maila z umowa ramową oraz warunkami prowadzenia rachunku.

Zamiast celebryty

Tak to wygląda w Alior Banku. W BOŚ Banku, który jako pierwszy wymyślił ten sposób otwierania konta i wprowadził do oferty w maju, klient kontaktuje się jeszcze z centrum telefonicznej obsługi celem weryfikacji danych zapisanych przez niego we wniosku. W Aliorze odbywa się to bez konieczności wybierania numeru call centre. Bank wprowadza rachunek do oferty w ciągu najbliższych dni. W przeciwieństwie do BOŚ, który konta właściwie nie promuje, Alior przygotował kampanię reklamową, skoncentrowaną głównie na Internecie. Czy oznacza to przystąpienie do wojny o rachunki klientów detalicznych? Na pewno jest to ciekawa odpowiedź na oferty konkurentów, którzy pozatrudniali celebrytów do reklamowania ROR-ów. Alior na razie nikogo nie ubrał w melonik.

Konkurenci nie chcą komentować rachunków otwieranych przelewem. Nieoficjalnie też wstrzemięźliwie o nich się wypowiadają. Trochę to dziwne, gdyż nowa oferta jest spełnieniem snów bankowców o zdalnym otwieraniu rachunków, bez kurierów, papierowych umów, czyli ogólnie kosztów związanych z pozyskaniem nowego ROR-u.

— Sprawa jest nie do końca jasna z punktu widzenia prawnego — usłyszeliśmy w jednym z banków.

To już było

Alior jest jednak pewien, że wszystko jest lege artis. Pomysł z ROR-em otwieranym bez podpisywania umowy opiera się zresztą na konstrukcji lokaty internetowej, istniejącej na rynku od ponad dwóch lat, również otwieranej przelewem.

— Mamy precyzyjną interpretację prawników, która w pełni uzasadnia wprowadzenie rachunku do oferty — mówi Piotr Lemberg, rzecznik BOŚ Banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane