Rachuneo zmierzy się z rachunkami Polaków

opublikowano: 05-05-2019, 22:00

Rzadko sprawdzamy oferty dostawców energii. To podejście planuje uelastycznić założyciel Obserwatorium.biz.

Miłosz Brakoniecki ma na koncie zawodowych doświadczeń utworzenie spółki doradczej Obserwatorium.biz, udział w budowie jednej z najpopularniejszych w kraju platform zbiórek społecznościowych — Siepomaga.pl, zarządzanie rozwojem kanałów elektronicznych w Banku Zachodnim WBK i uczestnictwo w pracach nad programem „Od papierowej do cyfrowej Polski” Ministerstwa Cyfryzacji (lata 2016-18). Nadal koncentruje się na przestrzeni internetowej, a obecnie zagląda do kolejnego sektora. Rozkręca platformę Rachuneo, którą określa mianem „centrum rachunków”. Inwestorskie wsparcie otrzymał od Adama Sobczaka, prezesa Cenatorium i współzałożyciela Siepomaga.pl.

Rachuneo będzie działało podobnie jak model sprzedaży znany za granicą.
Projekt Miłosza Brakonieckiego wzorowany jest na brytyjskim uSwitch i
niemieckim Verivox
Zobacz więcej

NOWY BIZNES:

Rachuneo będzie działało podobnie jak model sprzedaży znany za granicą. Projekt Miłosza Brakonieckiego wzorowany jest na brytyjskim uSwitch i niemieckim Verivox Fot. Marek Wiśniewski

Nowa platforma rozpoczęła działalność operacyjną na przełomie 2018/19. Na razie umożliwia porównanie ofert sprzedawców energii elektrycznej. Miłosz Brakoniecki deklaruje, że w maju włączone zostaną do niej usługi dostawy gazu, a w kolejnych miesiącach — również internetu, TV i telefonii komórkowej. Koncept skierowany jest do osób chcących zminimalizować rachunki za media, nowych nabywców mieszkań z rynków wtórnego i pierwotnego oraz najemców. Firma wciela się również w rolę pośrednika w zmianie sprzedawcy usług.

— Podpisaliśmy już umowy partnerskie z firmami Lumi PGE i Po Prostu Energia. Finalizujemy kontrakt z Platformą Mieszkaniową, która współpracuje z podmiotami pośredniczącymi w obrocie nieruchomościami — zaznacza Miłosz Brakoniecki.

Liczy, że zapewni to firmie dostęp do agentów nieruchomościowych, a tym samym nabywców mieszkań w chwili, w której stają przed decyzją o wyborze dostawców mediów. Rachuneo poszuka klientów także wśród małych i średnich przedsiębiorstw — uruchomi dla nich specjalną linię biznesową. Dla spółki jest to intratne, ponieważ marże na obsłudze firm są wyższe niż przy klientach indywidualnych. Opcja ta ma zostać uruchomiona jeszcze w 2019 r. Wśród pomysłów na przyszłość jest natomiast utworzenie w obrębie platformyprzestrzeni dla kont klientów, umożliwiających im zarządzanie opłatami za rachunki i przechowywanie umów. Rachuneo będzie dążyło do pełnej digitalizacji zmiany dostawcy mediów, nie odcina się jednak od standardowych, pozainternetowych form obsługi.

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— W podjęciu decyzji o uruchomieniu platformy pomogły mi dotychczasowe doświadczenia zawodowe, w tym działalność doradcza, ale także wzrost zainteresowania usługami cyfrowymi w kraju. Przyczyniły się do tego m.in. rozwój e-administracji, integracja banków z profilem zaufanym, możliwość rozliczenia PIT online czy złożenia cyfrowego wniosku o świadczenie 500+. W przestrzeni komercyjnej wiele w tym zakresie realizują Krajowa Izba Rozliczeniowa i firmy, takie jak Asseco, Autenti — mówi Miłosz Brakoniecki.

Będzie potrzebował dodatkowego kapitału i zapowiada, że pod koniec drugiego kwartału2019 r. zainicjuje rundę inwestycyjną. Liczy, że pozyska do 3 mln zł, ale rozwój biznesu będzie wymagał sporego zaangażowania.

— Tego rodzaju projektom można kibicować, ale w kontekście dostaw energii elektrycznej trudno im się przebić. Na rynku funkcjonują już porównywarki ofert, choć w Polsce nie zyskały dotychczas popularności. Stanowią rodzaj tzw. generatorów leadów, czyli kontaktów do potencjalnych klientów firm uczestniczących w obrocie energią. Barierę mogą też stanowić taryfowy model rozliczeń i bardzo słaba konkurencja na rynku — mamy cztery liczące się grupy dostawców i kilka mniejszych firm rywalizujących o klientów — mówi Krzysztof Noga, dyrektor rynku hurtowego w EWE Polska, sprzedawcy gazu ziemnego i energii elektrycznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu