Raczej wyjątek czy nowy model

opublikowano: 26-03-2013, 00:00

Cypryjska zagrywka to raczej propagandowa demonstracja unijnej solidarności wobec państwa członkowskiego

Po zawarciu kolejnego już nocnego „porozumienia ostatniej szansy” między trójką kredytodawców (Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Europejski Bank Centralny i Komisja Europejska) a rządem Republiki Cypryjskiej — rynki na całym kontynencie w pierwszej chwili się uspokoiły. Ale od razu zaczęto spekulować, czy sposób ratowania chorego członka UE to wyjątek, czy może model na przyszłość.

Dobre nastroje szybko odwrócił trzeźwy głos przewodniczącego ministerialnej grupy euro, Jeroena Dijsselbloema. Szef resortu finansów Holandii oświadczył, że konstrukcja pakietu pomocowego dla Cypru może przetrzeć szlaki dla całego Eurolandu.

Różnica metod rzeczywiście może sektor bankowy szokować. W innych państwach po podniesieniu alarmu banki po prostu dostawały publiczne miliardy, które szybko wpadały w czarną dziurę.

Tymczasem Cypr otrzyma pomocowe 10 mld EUR na uratowanie państwa przed załamaniem, ale w zamian Nikozja ma przeprowadzić restrukturyzację sektora bankowego, konsolidację finansów i prywatyzację. Plan zakłada likwidację jednego z największych banków, Laiki, ze stratami udziałowców i właścicieli depozytów powyżej 100 tys. EUR. Bank of Cyprus zaś przejdzie restrukturyzację, udziałowcy i właściciele nieubezpieczonych depozytów (czytaj — Rosjanie) muszą liczyć się z wielkimi stratami.

Cypryjska zagrywka i tak wzmacnia Euroland tylko w krótkim horyzoncie. To raczej propagandowa demonstracja unijnej solidarności wobec państwa członkowskiego. Tak naprawdę w Brukseli i Frankfurcie nad Menem mało kto wierzy, że Nikozja będzie w stanie wprowadzić w życie wszystkie postanowienia porozumienia. Kwestią czasu jest stanięcie Republiki Cypryjskiej przed ścianą kolejnego „porozumienia ostatniej szansy”. I któreś naprawdę będzie ostatnie, przynajmniej dla pozostania państwa w strefie euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu