Raczko: w 2004 r PIT bez zmian, CIT 19 proc.

17-06-2003, 09:14

W 2004 roku stawki podatku PIT nie zmienią się, zapowiedział minister finansów Andrzej Raczko. Nie będzie także dodatkowej, 17 proc. stawki dla osób z najniższymi dochodami.

Raczko potwierdził, że w przyszłym roku stawki PIT będą wynosić 19, 30 i 40 proc. Zastrzegł jednak możliwość zmiany wysokości kwoty wolnej od podatku. Stawka podatku CIT zostanie na obniżonym przez min. Kołodkę poziomie 19 proc.

Raczko zapowiedział, że nie zamierza rezygnować z pozyskania dla budżetów pieniędzy z rezerwy rewaluacyjnej NBP.

- Dla mnie kluczowym problemem jest to, w jaki sposób ten dochód NBP, który jest dochodem kraju, można uruchomić tak, żeby było to z pożytkiem dla gospodarki. Ja rozumiem tu punkt widzenia NBP, że powinno się go uruchomić w taki sposób, żeby nie powodowało to impulsu inflacyjnego - powiedział Raczko w radiowych ‘Sygnałach Dnia’.

Jego zdaniem, wzrostowi gospodarczemu może sprzyjać podatek liniowy, jednak musi on być wprowadzony ostrożnie. Raczko uważa, że nowy system powinien uzyskać wcześniej szerokie poparcie społeczne. Należy zatem skonsultować tą propozycję ze wszystkimi środowiskami.

Podczas dzisiejszych obrad rząd ma zająć się projektami pięciu ustaw podatkowych.

Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

MD, PAP, IAR

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Raczko: w 2004 r PIT bez zmian, CIT 19 proc.