Raczkujący biznes pod skrzydłami inkubatora

opublikowano: 03-01-2012, 00:00

Zakładający własną firmę mogą liczyć na dofinansowania, bezpłatne szkolenia i wsparcie.

Brak znacznych funduszy nie powinien powstrzymywać przed spróbowaniem swoich sił w roli przedsiębiorcy.

— Wiele firm, które odniosły rynkowy sukces, zaczynało swoją przygodę z biznesem w AIP, dysponując minimalnym kapitałem — przekonuje Damian Strzelczyk, koordynator ds. rozwoju preinkubacji w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości przy SGH.

Pomocna dłoń

Otwierając własny biznes, warto skorzystać ze wsparcia Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. — Firmę zakładamy w ciągu 24 godzin. Wszystkie formalności załatwiane są w naszym biurze — mówi Damian Strzelczyk.

Beneficjenci w ramach miesięcznej opłaty 250 zł otrzymują pełne wsparcie w zakresie prowadzenia księgowości.

— Udostępniamy im internetowy system faktur i zajmujemy się rozliczeniami z Urzędem Skarbowym — tłumaczy Damian Strzelczyk. Korzyścią dla przedsiębiorcy jest ponadto brak obowiązku opłacania składek ZUS. Może on również skorzystać ze wsparcia działu prawnego AIP, który udziela porad oraz pomaga w tworzeniu umów handlowych. — Przedsiębiorcy otrzymują dostęp do powierzchni biurowej inkubatorów, mogą też skorzystać z sali konferencyjnej — mówi Damian Strzelczyk. Dodaje, że obecność w AIP daje szanse na nawiązanie cennych kontaktów biznesowych.

Młodzi przedsiębiorcy mogą ponadto skorzystać ze szkoleń dostarczających informacji o sposobach uzyskania pieniędzy i przygotowania biznesplanu. — W mijającym roku przeprowadziliśmy kilkaset godzin darmowych konsultacji oraz kilkanaście szkoleń o tematyce biznesowej — mówi Michał Misztal, dyrektor Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości SGGW i Punktów Biznesowych przy Uczelni Łazarskiego i Uczelni Vistula.

Bezpłatne doradztwo

Z myślą o wsparciu rozwoju młodego biznesu powstają coraz to nowe projekty. Z programem „Akademia Przedsiębiorczości” wystartował w tym roku Podlaski Fundusz Przedsiębiorczości.

— W pierwszej jego edycji przeszkoliliśmy 102 młode osoby z województwa podlaskiego. Nowością było zaangażowanie do współpracy ekspertów — pracowników urzędów skarbowych i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych — mówi Dorota Ilona Niewińska, dyrektor Podlaskiego Funduszu Przedsiębiorczości. Bezpłatne szkolenia i doradztwo z zagadnień biznesowych oferują młodym przedsiębiorczym także urzędy miejskie.

— Jedną z naszych inicjatyw jest System Doradztwa i Szkoleń. Cyklicznie organizujemy ponadto konsultacje w ramach Centrum Obsługi Przedsiębiorcy. Udzielają one praktycznych informacji w zakresie procedury rejestracji działalności, wyboru form opodatkowania czy doboru najlepszej formy wsparcia finansowego — mówi Renata Biadała z Biura Rozwoju Przedsiębiorczości i Miejsc Pracy Urzędu Miasta Łodzi.

Konkurs na biznesplany organizuje co roku Fundacja AIP. Jego uczestnicy mają szansę na uzyskanie dofinansowania w wysokości 10 tys. zł na rozkręcenie swojej działalności. — Setka osób z najlepszymi pomysłami ma możliwość wypróbowania swojego pomysłu w AIP, uczestnictwa w wyjazdowym szkoleniu oraz konsultacji z ekspertami biznesu — mówi Damian Strzelczyk.

Poszukującym kapitału Radosław Mazur, dyrektor AIP UWM Olsztyn, radzi udać się do urzędu pracy bądź firm dysponującymi pieniędzmi z projektu 6.2 UE („Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia”).

— Można też skorzystać z różnego rodzaju funduszy, oferujących wkład własny w firmy, które wg nich dobrze rokują. Musimy się jednak liczyć z koniecznością podziału udziałów w przedsiębiorstwie w zamian za wkład finansowy inwestora — mówi Radosław Mazur.

Kredyt na start

Do młodych przedsiębiorców kierowane są także produkty bankowe.

— Dedykujemy im kredyt z poręczeniem EFI. Jest on przeznaczony na zakup majątku obrotowego (np. zapasy, środki do produkcji, towary) oraz środków trwałych o jednostkowej wartości do 3,5 tys. złotych — mówi Tomasz Kierzkowski, dyrektor Biura Funduszy Unii Europejskiej oraz Programów Publicznych w Banku Pekao. Firma może się starać o niego już po przedstawieniu jednej wystawionej faktury albo jednego zapłaconego rachunku przez kontrahenta.

— W ciągu trzech kwartałów wdrażania tego kredytu w Pekao skorzystało z niego już 330 firm, z czego 80 proc. to firmy działające krócej niż jeden rok — mówi Tomasz Kierzkowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu