Rada dyrektorów Boeinga stanie przed sądem

opublikowano: 08-09-2021, 15:59

Sędzia zdecydował, że rada dyrektorów Boeinga stanie przed sądem z oskarżenia akcjonariuszy koncernu, informuje Reuters.

Morgan Zurn, sędzia sądu w stanie Delaware uznał, że władze Boeinga powinny stanąć przed sądem za dwie katastrofy samolotów: w październiku 2018 roku i marcu 2019 roku, w których zginęło łącznie 346 osób. Stwierdził, że rada dyrektorów ignorowała sygnały ostrzegawcze dotyczące bezpieczeństwa maszyn i stosowanego w nich systemu zapobiegającemu przeciągnięciu.

Fot. REUTERS/Lindsey Wasson
Fot. REUTERS/Lindsey Wasson

- Głównymi ofiarami katastrof są oczywiście ludzie, którzy w nich zginęli, ich rodziny i bliscy – powiedział sędzia Zurn. - Choć może się to wydawać bezduszne w obliczu ich strat, prawo spółek rozpoznaje także inną grupę ofiar: Boeinga jako przedsiębiorstwo i jego akcjonariuszy. Katastrofy spowodowały, że firma i jej inwestorzy stracili miliardy dolarów wartości – zauważył.

Boeing wydał oświadczenie wyrażające rozczarowanie decyzją sędziego. W styczniu koncern zapłacił 2,5 mld USD ugody po tym jak amerykański Departament Sprawiedliwości wniósł przeciwko niemu oskarżenie kryminalne w związku z przestępstwem oszustwa i zmowy. 2,2 mld USD ma trafić do rodzin ofiar katastrof, a 243 mln USD to kara finansowa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane