Rada nadzorcza PKN Orlen powołała nowych członków zarządu spółki

19-10-2004, 07:32

Zgodnie z zapowiedziami, rada nadzorcza PKN Orlen SA dokonała na poniedziałkowym posiedzeniu zmian w zarządzie spółki. RN przyjęła rezygnację dwóch wiceprezesów – Sławomira Golonki i Jacka Strzeleckiego – oraz członka zarządu Krzysztofa Kluzka i powołała trzech nowych wiceprezesów i jednego członka zarządu, podał Orlen w komunikacie we wtorek rano.

„Zmiany te zostały dokonane zgodnie z wcześniej przyjętą procedurą, m.in. po przeprowadzeniu indywidualnych ocen przez firmę doradczą Korn/Ferry International” – głosi komunikat.

Rezygnacja Golonki, odpowiedzialnego w Orlenie za strategię, oraz Strzeleckiego, odpowiedzialnego za finanse, wchodzi w życie 31 października, a Kluzka – 18 października.

Jednocześnie RN Orlenu powołała w skład zarządu na bieżącą kadencję wiceprezesów Wojciecha Heydla z dniem 1 listopada, Jana Maciejewicza z dniem 1 grudnia, Cezarego Smorszczewskiego z dniem 1 listopada oraz Pawła Szymańskiego na stanowisko członka zarządu z dniem 18 października.

Heydel był dotychczas prezesem BP Polska i – według wcześniejszych nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej” – ma w Orlenie odpowiadać za sprzedaż detaliczną. Maciejewicz był dotychczas dyrektorem zarządzającym w A. T. Kearney. Smorszczewski był do poniedziałku wiceprezesem Banku Pekao SA odpowiedzialnym za bankowość korporacyjną. Szymański do chwili przejścia do Orlenu był prezesem Domu Maklerskiego Banku Handlowego.

W składzie zarządu pozostali, oprócz prezesa: Janusz Wiśniewski, wiceprezes ds. produkcji, handlu hurtowego i logistyki oraz Andrzej Macenowicz, wiceprezes ds. zasobów kadrowych i systemów zarządzania.

W ostatnim czasie na temat możliwych zmian personalnych w zarządzie – na którego czele 21 września stanął Igor Chalupec – mówili szef rady nadzorczej spółki Jacek Bartkiewicz i minister skarbu Jacek Socha.

Statut PKN Orlen przewiduje, że zarząd może liczyć od pięciu do dziewięciu członków. Poniedziałkową decyzją zarząd został rozszerzony do siedmiu osób: tym prezesa, pięciu wiceprezesów i członka.

Zarząd lub poszczególnych jego członków powołuje i odwołuje rada nadzorcza z zastrzeżeniem, że w przypadku jednego członka może to uczynić jedynie na wniosek ministra skarbu.

Do przeprowadzenia zmian personalnych w zarządzie PKN Orlen potrzebna jest większość co najmniej sześć głosów w radzie nadzorczej liczącej 10 osób. (ISB)

tom/mik

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rada nadzorcza PKN Orlen powołała nowych członków zarządu spółki