Rada nie ruszy stóp procentowych do jesieni

Jacek Kowalczyk
opublikowano: 31-07-2008, 00:00

Jastrzębie drugi raz z rzędu nie pokonały gołębi. W Narodowym Banku Polskim główna stopa nadal wynosi 6 proc.

RPP boi się inflacji i spowolnienia PKB

Jastrzębie drugi raz z rzędu nie pokonały gołębi. W Narodowym Banku Polskim główna stopa nadal wynosi 6 proc.

Rada Polityki Pieniężnej znowu znalazła się między młotem a kowadłem. Drugi miesiąc z rzędu zagrożenie inflacyjne nie wygrało z obawami o wzrost gospodarczy. Dlatego stopy procentowe po wczorajszym posiedzeniu RPP zostały na niezmienionym poziomie. Główna nadal wynosi 6 proc.

Ptasie głosy

— Komunikat po posiedzeniu był zbilansowany — ani jastrzębi (wskazujący na potrzebę dalszego zacieśniania polityki pieniężnej), ani gołębi (oznaczający łagodne podejście do podwyżek stóp). Oba stanowiska są sygnalizowane równie mocno — uważa Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK.

Najważniejszym argumentem przemawiającym za dociskaniem monetarnej śruby jest wysoka inflacja. Rada spodziewa się, że będzie powyżej pożądanego poziomu jeszcze kilka miesięcy. Niebezpieczeństwo dla utraty kontroli nad cenami płynie też z rynku pracy.

— RPP zwraca uwagę, że jednostkowe koszty pracy — głównie za sprawą wysokich podwyżek płac — rosną znacznie szybciej niż wydajność, a to może prowadzić do jeszcze wyższej inflacji. Istnieje też ryzyko, że nakręci się spirala płacowo-cenowa: podwyżki pensji nakręcą inflację, a ta spowoduje dalsze podwyżki — tłumaczy Grzegorz Maliszewski, ekonomista Banku Millennium.

Ostrożnie ze stopami

Argumentów przeciw podwyżkom stóp procentowych też jest jednak wiele. Najważniejszy to troska o sytuację firm. Rada obawia się, że podnoszenie stóp zbyt mocno wyhamuje rozwój przedsiębiorstw.

— Gospodarka jest nadal w okresie wzrostu obejmującego większość jej sektorów. Dane, które napłynęły w ostatnim okresie, potwierdzają jednak wcześniejsze sygnały, że tempo wzrostu gospodarczego stopniowo się obniża — zaznacza RPP w komunikacie.

Za wstrzymaniem się z podwyżkami stóp przemawia też to, że w ostatnich tygodniach złoty umacnia się w rekordowym tempie. W pierwszej połowie lipca euro potaniało o 15 gr. Ostatni miesiąc przyniósł też spadek cen ropy naftowej.

— Rada zmieniła spojrzenie na dotychczasowe wysokie wzrosty surowców i żywności na świecie. Stwierdza, że „ze względu na uporczywość szoków obserwowanych na tych rynkach okres powrotu inflacji do celu może ulec pewnemu wydłużeniu”. Akceptuje więc te zmiany, jest mniej skłonna do ostrej walki z nimi — twierdzi Maciej Reluga.

Ekonomiści uważają jednak, że po kilkumiesięcznej przerwie rada w końcu zacznie podnosić stopy.

— Czeka nas jedna podwyżka o 25 pkt baz. w październiku. Wtedy członkowie RPP będą mieli lepszy obraz sytuacji — mówi Grzegorz Maliszewski.

Co pcha stopy procentowe w górę?

Wysoka inflacja

W czerwcu roczna dynamika cen wyniosła 4,6 proc. RPP musi natomiast robić wszystko, żeby inflacja zeszła do poziomu 2,5 proc. Najważniejszy instrument, którym dysponuje, to właśnie podwyżki stóp procentowych.

Wysokie podwyŻki pŁac

Według najnowszych danych przez rok pensje pracowników sektora przedsiębiorstw urosły o 12 proc. Teoria mówi, że wysokie płace prędzej czy później muszą odbić się na wzroście cen. A to może skończyć się spiralą płacowo-cenową.

Co ciągnie je w dół?

Silny zŁoty

Nasza waluta w ostatnich trzech miesiącach umocniła się w stosunku do euro o 7,5 proc., a tanie dewizy obniżają inflację.

SŁabe nastroje w firmach

W ostatnim kwartale przedsiębiorcy znacznie mniej optymistycznie zaczęli myśleć o przyszłości — wynika z badań koniunktury.

Podwyżki stóp jeszcze pogorszyłyby ich sytuację.

Spowolnienie w strefie euro

W maju produkcja przemysłowa w Eurolandzie spadła o 0,6 proc. (r/r). Dynamika handlu detalicznego oscyluje od kilku miesięcy wokół zera. To zły znak dla naszych eksporterów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu