Rada Poczty zgodziła się na utworzenie TUW

Łukasz Świerżewski
22-11-2002, 00:00

Utworzenie własnego towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych da około 2,6 mln zł oszczędności rocznie — wyliczyła Poczta Polska. Rada Poczty zaaprobowała projekt. Obecnie trwa nanoszenie poprawek resortu finansów do wniosku o licencję.

Utworzenie Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych jest już niemal przesądzone. Rada Poczty Polskiej (PP), organ nadzorczy przedsiębiorstwa, większością głosów zaakceptowała projekt. PP złożyła już odpowiedni wniosek do Ministerstwa Finansów, ale został on zwrócony w celu dokonania poprawek i uzupełnień.

— To są normalne działania proceduralne, nie wynikające z uchybień popełnionych przez PP. Nie ma tu mowy o całkowitym zwrocie wniosku — zapewnia Radosław Kazimierski, kierujący departamentem komunikacji PP.

Powoływaniu TUW towarzyszyła w PP dyskusja co do celowości projektu. Według naszych informacji, wstępny biznesplan zakładał osiągnięcie rentowności przy przypisie składki na poziomie 30 mln zł.

W tej kwocie miało się znaleźć 10 mln składki PP płaconej z tytułu ubezpieczenia majątku. Pozostały przypis miał zostać osiągnięty dzięki dystrybucji polis, m.in. od utraty zysku, tzw. business interruption. Po PP krążyła ekspertyza stwierdzająca, że takie założenia są mało realne. Według niej, obecnie majątek poczty ubezpieczany jest samodzielnie przez poszczególne struktury terenowe i gdyby wynegocjowano jedną całościową umowę generalną, z korzystnymi klauzulami udziału w zysku, płacona obecnie składka mogłaby zostać obniżona.

— Te dane nie są już aktualne. Zgodnie z wnioskiem, towarzystwo ma działać w18 grupach ubezpieczeniowych, z wyjątkiem 17., czyli ubezpieczeń ochrony prawnej — twierdzi Radosław Kazimierski.

Z przekazanych przez PP danych wynika, że obecnie poczta płaci rocznie 6,58 mln zł składki z tytułu ubezpieczeń majątkowych.

PP nie uzyskuje żadnych zwrotów składki, a otrzymywane odszkodowania wynoszą 2,05 mln zł. Koszt netto ubezpieczenia wynosi zatem 4,54 mln zł rocznie, co stanowi 68,9 proc. płaconej składki. Opierająca się na tych danych symulacja ubezpieczenia w TUW zakłada, że po jego stworzeniu PP otrzymałaby 2,6 mln zł zwrotu składki, zakładając taki sam jak w przypadku ubezpieczeń komercyjnych poziom odszkodowań. Oznacza to, że koszt ubezpieczenia netto wyniósłby 1,85 mln zł, czyli 28,2 proc. płaconej składki.

Według przekazanej przez PP informacji, najważniejsze przesłanki wyboru ubezpieczeń wzajemnych to niski poziom szkodowości, który dla PP wynosi około 30 proc. Średnia szkodowość rynku w przypadku komunikacji wynosi tymczasem 90 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rada Poczty zgodziła się na utworzenie TUW