Rada Polityczna PiS m.in. o dymisji premiera

Polska Agencja Prasowa SA
08-07-2006, 12:54

O zapowiedzianej przez premiera Kazimierza Marcinkiewicza dymisji i ewentualnym zastąpieniu go na tym stanowisku przez prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego debatuje rozpoczęta w sobotę przed południem Rada Polityczna PiS. Podczas posiedzenia premier przedstawić ma powody, które skłoniły go do podjęcia decyzji o dymisji.

O zapowiedzianej przez premiera Kazimierza Marcinkiewicza dymisji i ewentualnym zastąpieniu go na tym stanowisku przez prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego debatuje rozpoczęta w sobotę przed południem Rada Polityczna PiS. Podczas posiedzenia premier przedstawić ma powody, które skłoniły go do podjęcia decyzji o dymisji.

Posiedzenie Rady jest zamknięte dla mediów, po jego zakończeniu - prawdopodobnie ok. godz. 15-16 - odbędzie się ma konferencja prasowa z udziałem premiera Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

Premier poinformował w piątek władze PiS o zamiarze podania się do dymisji. Jednocześnie Komitet Polityczny PiS zarekomendował prezesa PiS na stanowisko premiera. W piątek marszałek Sejmu Marek Jurek poinformował PAP, że jeszcze podczas rozpoczynającego się w przyszłym tygodniu posiedzenia Sejmu nowy premier może uzyskać wotum zaufania.

Politycy PiS przed posiedzeniem sobotniej Rady nie chcieli rozmawiać z dziennikarzami.

Z nieoficjalnych rozmów PAP z politykami PiS wynika, że Kazimierz Marcinkiewicz może zostać kandydatem tego ugrupowania na prezydenta Warszawy. Według tych polityków, jedynie Marcinkiewicz, który - jak wynika z sondaży - cieszy się dużym poparciem społeczeństwa może skutecznie konkurować z kandydatką PO Hanną Gronkiewicz-Waltz.

Rozmówcy PAP, tłumacząc, dlaczego dymisja następuje w tej chwili, wskazywali, że do wyborów samorządowych zostało niewiele czasu, a przed wakacyjną przerwą odbędą się jeszcze jedynie dwa posiedzenia Sejmu, na których nowy premier będzie mógł uzyskać wotum zaufania.

Rada wybrać ma też m.in. czterech wiceprezesów partii. Według rozmówców PAP z PiS, funkcje te będą pełnić nadal dotychczasowi wiceszefowie: wicepremier Ludwik Dorn, minister w Kancelarii Premiera Adam Lipiński, marszałek Sejmu Marek Jurek oraz minister kultury Kazimierz Ujazdowski.

Przed budynkiem PiS kilku członków lewicowych młodzieżówek: Stowarzyszenia Młoda Socjaldemokracja, Federacji Młodych Socjaldemokratów, Federacji Młodych Unii Pracy protestowało przeciwko kandydaturze prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na stanowisko premiera.

"Będziemy robić wszystko, aby Jarosław Kaczyński jak najszybciej został wykopany z rządu" - deklarowali manifestanci. "Celem tej akcji jest rozpoczęcie wykopek" - podkreślali.

Grupka młodych ludzi skandowała m.in. "Jarek + kot równa się rodzina", "raz, dwa, trzy, cztery odejdź Jarek do cholery". Protest trwał kilkanaście minut.(

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Rada Polityczna PiS m.in. o dymisji premiera