Rada stopy tnie, a banki nie

Beata Tomaszkiewicz
02-05-2002, 00:00

Mija już tydzień od redukcji stóp, a ceny kredytów się nie zmieniły. Spośród dużych banków na obniżki zdecydowało się tylko PKO BP.

W ubiegły czwartek Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stopy interwencyjnej o 50, a pozostałych o 100 pkt. Od tego czasu z dużych banków tylko PKO BP obniżyło oprocentowanie i to znów głownie lokat, które spadło od 0,3 do 0,6 proc. Obniżono również oprocentowanie ROR — o 0,5 proc. i dla standardowego konta wynosi ono teraz 2,1 proc. Posiadacze Superkont będą mogli także skorzystać teraz z tańszych o 0,7-1,0 proc. kredytów w rachunku.

PKO BP to jednak wyjątek.

— Dopiero po tym weekendzie zaczniemy analizować sytuację i pomyślimy o obniżkach. Trudno powiedzieć, czy bardziej spadną stopy kredytów czy depozytów — zastrzega Wojciech Kaczorowski, rzecznik BIG BG.

Podobnie jest w BZ WBK, BPH PBK, Pekao SA i innych największych instytucjach finansowych.

— W ostatnich kilkunastu miesiącach było tyle obniżek stóp procentowych, że teraz musimy się zastanowić nad każdym kolejnym ruchem. Pekao SA przez większość ubiegłego roku starało się utrzymać marże, ale to ograniczało możliwości ekspansji. Teraz znów będziemy musieli się zastanowić, na których kredytobiorcach najbardziej nam zależy — mówi Sebastian Łuczak, rzecznik Pekao SA.

Dodaje, że jeśli bank zdecyduje o obniżce kredytów, to będzie ona raczej większa niż 50 pkt bazowych.

Ekonomiści twierdzą, że tym razem reakcja banków na obniżkę nie będzie szybka.

— Redukcja stóp była zbyt niska, by mogła mieć istotny wpływ na działalność banków. Koniunktura nadal jest słaba, co źle wpływa na jakość portfela kredytowego. Dopiero w tym roku widać, że przestał się on pogarszać — mówi Piotr Bielski, ekonomista BZ WBK.

Zdaniem ekonomistów, reakcje banków będą raczej symboliczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / / Rada stopy tnie, a banki nie