Radioterapia skusiła formułę PPP

  • Anna Pronińska
opublikowano: 09-05-2013, 00:00

Szpital bródnowski umowę ma już niemal w kieszeni. Walka o Ełk dopiero się zaczyna, a w kolejce już czeka Olsztyn.

Do zaprojektowania, budowy, finansowania i zarządzania prywatnym ośrodkiem radioterapii w Ełku w formule PPP chętnych nie brakowało. Zgłosiły się: Global Medic, Candela oraz konsorcjum Radiology Therapeutic Center Poland z firmą Karmar.

— Cieszę się z wyniku, tym bardziej że rynek jest trudny, podobnie jak sama formuła PPP. Wartość inwestycji w Ełku nie powinna przekroczyć 10 mln zł — mówi Janusz Chełchowski, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Warmińsko- Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie (SP ZOZ), który jest zamawiającym. W Ełku pacjenci mają być leczeni naświetlaniem paliatywnym. Z kolei radykalne naświetlanie ma być prowadzone w Olsztynie, gdzie w planach tego samego zamawiającego jest budowa w PPP dwóch akceleratorów. SP ZOZ ogłosił już postępowanie na wybór partnera prywatnego.

— Olsztyńską inwestycję szacujemy na ponad 30 mln zł. Rozbudujemy ośrodek radiologiczny o aparaturę, której nie ma w regionie. Rozbiliśmy zadanie na dwa postępowania, by jedna inwestycja mogła toczyć się bez przeszkód, w razie gdyby druga się opóźniała — mówi Janusz Chełchowski. Wkładem zamawiającego będzie grunt pod inwestycję oraz zapłata wynagrodzenia za zarządzanie ośrodkiem. W obu projektach to zamawiający będzie świadczył usługi medyczne z zakresu radioterapii, a partner będzie zarządzać ośrodkiem.

— Za to mu zapłacimy. Jednak wynagrodzenie będzie zależało od liczby pacjentów, której my nie możemy zagwarantować — precyzuje dyrektor SP ZOZ. W radioterapii rodzi się konkurencja. — Teraz to rentowne świadczenia i prywatny biznes w nie inwestuje. Nasz ośrodek w Olsztynie, gdzie miesięcznie jest 200-250 pacjentów, jest znany i ma lepszą lokalizację niż Ełk, który dopiero startuje — mówi dyrektor SP ZOZ. Na brak chętnych nie narzekał też warszawski szpital bródnowski, gdzie do budowy ośrodka radioterapii za 44-50 mln zł zgłosiło się osiem podmiotów. Na złożenie ofert zdecydowały się dwa. Wygrało Dopico Marka Jutkiewicza.

— Zamykamy postępowanie i jesteśmy przygotowani do umowy w PPP. Chcielibyśmy podpisać ją do połowy maja — zapewnia Piotr Gołaszewski, rzecznik szpitala bródnowskiego. Ujawnia, że szpital ma na stole dwie oferty sfinansowania przedsięwzięcia. Jedną złożył bank, a drugą holding inwestycyjny. Inwestycję będzie realizować spółka celowa, do której udziały wniosą obie strony: prywatna i publiczna. — Szukaliśmy instytucji finansowych, które zrozumieją, że to nie jest przypadek Żywca [budowy szpitala w PPP — red.], gdzie od miesięcy nie udaje się pozyskać finansowania — mówi Piotr Gołaszewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane