Radomskie PPP wyhamowało

Anna Pronińska
opublikowano: 29-07-2011, 10:19

Bez dofinansowania z ministerstwa sportu miastu trudno będzie zrealizować wartą 220 mln zł inwestycję.

Władze Radomia, w którym ma powstać stadion, hala sportowo-widowiskowa i parkingi, na nowo kalkulują to przedsięwzięcie. Ma być zrealizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), a jego całkowita szacunkowa wartość (wraz z kosztami utrzymania) ma wynieść 375 mln zł.

— Jesienią ubiegłego roku byliśmy po dwóch turach negocjacji z potencjalnymi partnerami prywatnymi. Jednak po wydanym w grudniu rozporządzeniu ministra finansów dotyczącego wliczania umów PPP do długu publicznego nasze działania wyhamowały — przyznaje Tomasz Nowakowski z Urzędu Miejskiego w Radomiu.

Dodaje, że m.in. z tego powodu miasto zdecydowało się ubiegać o dodatkowe dofinansowanie z resortu sportu na budowę hali.

— To kluczowy obiekt dla rozwoju siatkówki i liczymy, że jeszcze w wakacje otrzymamy pozytywną decyzję o włączeniu go na listę inwestycji o strategicznym znaczeniu dla sportu — mówi Tomasz Nowakowski.

Dzięki dodatkowemu dofinansowaniu zmniejszyłaby się opłata za dostępność, jaką miasto ma uiszczać co roku na rzecz wyłonionego partnera prywatnego.

— To automatycznie pomniejszyłoby koszty inwestycji, co pozytywnie przełoży się na poziom wskaźnika zadłużenia miasta — dodaje Tomasz Nowakowski.

Wówczas miasto mogłoby dokończyć negocjacje z potencjalnymi partnerami prywatnymi.

Inwestycją było zainteresowanych pięć podmiotów: warszawska firma Nuvola Investments, koncern Strabag oraz konsorcja Alpine Construction Polska z Alpine Bau, Warbud z Baugesellschaft Walter Hellmich oraz Rosa-bud z Ro. Sa.-Bud Roman Jan Saczywko. W ramach przedsięwzięcia w Radomiu miał powstać stadion miejski na 16 tys. miejsc, hala widowiskowo-sportowa na około 5-6 tys. spełniająca wymagania międzynarodowych federacji sportowych, m.in. w piłce, ręcznej, koszykówce czy siatkówce, oraz parkingi z przeznaczeniem do obsługi nowych obiektów. Partner ma obiekty zaprojektować, wybudować, wyposażyć i wszystko sfinansować. Zarabiać ma na zarządzaniu przez około 25 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Radomskie PPP wyhamowało