Radzieckie EXPO w Nowym Jorku (1959)

opublikowano: 05-07-2018, 16:22

Ekspozycja jako forma prezentacji dokonań narodowych może być okazją do znakomitej promocji tego, z czego jesteśmy dumni. Warto jednak, by ilość dumy nie przekraczała poziomu karykaturalnego.

Nowojorska wystawa prezentująca osiągnięcia ZSRR była elementem procesu odprężenia, jaki nastąpił w relacji między mocarstwami w drugiej połowie lat 50. Porozumienie o organizacji pawilonów ekspozycyjnych w Moskwie i Nowym Jorku podpisano w styczniu 1958 r. a niemal rok trwało uzgadnianie założeń. 

Zobacz więcej

Wejście na wystawę sowiecką w Nowym Jorku

Kronika Pathe

Narodowa Ekspozycja Sowiecka zapraszała odwiedzających w czerwcu i lipcu 1959 r. Goście podziwiać mogli replikę Sputnika, pierwszego sztucznego satelity Ziemi, osiągnięcia przemysłu, rolnictwa oraz pokazy słynnych teatrów moskiewskich. Wystawa ociekała jednak patosem i propagandą, charakterystycznymi dla komunistycznych kronik filmowych. Ukazywała rzeźby muskularnych hutników, uśmiechnięte zdjęcia sytych dzieci i wesołych żołnierzy na straży pokoju. U wykształconych nowojorczyków, zdolnych do krytycznego myślenia i posiadających poczucie humoru, budziła raczej szyderczy śmiech niż podziw. 

Dziennik The New York Times w numerze z 5 czerwca 1959 r. napisał, że jednym z najczęściej pojawiających się wpisów w księdze gości wystawy był ten, mówiący że wywołała ona u zwiedzającego radość i dumę z... bycia Amerykaninem! Kolejne wyrażały niezadowolenie z braku informacji o obozach pracy oraz mieszkaniach robotniczych. 

W lipcu Amerykanie udali się z ekspozycją do Moskwy. I tak w księgach gości pojawiły się wpisy ludzi radzieckich krytykujące amerykański imperializm, dekadencję i styl życia. W okresie odwilży próby ukazania rzeczywistości swych państw mieszkańcom obu mocarstw doprowadziły więc do napięcia, które przełożyły się m.in. na słynną debatę nad zmywarką, w któej uczestniczyli Chruszczow i Nixon: LINK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu