Rafako chce zakończyć 2002 r. zyskiem netto

Artur Szymański
21-03-2002, 00:00

Zarząd raciborskiego Rafako podał prognozę wyników finansowych spółki. Zgodnie z nią rok 2002 grupa kapitałowa ma zakończyć dodatnim wynikiem finansowym. W 2001 r. strata grupy kapitałowej wyniosła 4,6 mln zł wobec 13,5 mln zł zysku netto rok wcześniej. Suma przychodów ze sprzedaży planowanych na 2002 r. ma przekroczyć wartość sprzedaży zrealizowanej w 2001 r., czyli 415,6 mln zł. Prognoza wyników finansowych na najbliższe 12 miesięcy opiera się na przewidywanej realizacji istniejących kontraktów oraz na planie zadań, jakie grupa musi podjąć do końca 2002 r.

Dla realizacji zaplanowanych celów finansowych Rafako chce zwiększyć swą aktywność szczególnie na rynku dostaw dla odbiorców z tak zwanej „małej energetyki”, dostaw dla przemysłu chemicznego i rafineryjnego oraz rynku aparatury przemysłowej. Głównymi kierunkami działań w 2002 r. będzie dalsza poprawa jakości procesów wytwórczych, realizacja przedsięwzięć rozwojowych służących dostosowywaniu oferty do potrzeb rynku oraz dalsza restrukturyzacja majątku firmy pod kątem wzrostu jego efektywności. Rafako zapowiada zwiększanie zaangażowanie na rynku instalacji ochrony środowiska oferując instalacje odsiarczania spalin i termicznej utylizacji odpadów oraz kompleksowe modernizacje instalacji kotłowych.

Raciborskie przedsiębiorstwo to czołowy w kraju producent kotłów energetycznych i przemysłowych oraz urządzeń ochrony środowiska. Specjalizuje się w projektowaniu i wykonawstwie kotłów opalanych węglem brunatnym, kamiennym, olejem, gazem bądź kombinacją tych paliw. Od 1999 r. Rafako produkuje również konstrukcje stalowe oraz kanały powietrza i spalin. W 2001 r. spółka podwoiła wartość sprzedaży eksportowej. Główne zagraniczne rynki zbytu spółki z Raciborza to Niemcy, Szwajcaria, kraje Europy Środkowej i Wschodniej oraz Chiny, Turcja i Indie.

Od początku 2002 r. spółka podpisała trzy duże kontrakty. Pierwszy — o wartości 2,27 mln euro — został zawarty z podmiotem powiązanym Elektrim-Megadex pod koniec stycznia. Jego przedmiotem jest wykonanie projektu i dokumentacji konstrukcyjnej, produkcja oraz dostawa dwóch kotłów do spalarni odpadów komunalnych w Evreux we Francji. W połowie lutego Rafako podpisało z Polskim Koncernem Naftowym Orlen umowę na odbudowę kotła parowego w Elektrociepłowni PKN-u. Kontrakt o wartości 79 mln zł ma zostać zrealizowany do grudnia 2003 r. Natomiast na początku marca Rafako podpisało z Firmą CT Environnement umowę o wartości 3,53 mln euro na dostawę i montaż kotła do spalarni odpadów komunalnych w CVE Dunkierka. Łączna suma, na jaką opiewają kontrakty (100 mln zł), wynosi 80 proc. wartości kapitałów własnych spółki wykazanych w raporcie za IV kwartał 2001 r.

Pozytywne wiadomości ze spółki nie są jednak w stanie odwrócić niekorzystnego trendu notowań Rafako na warszawskiej giełdzie. Praktycznie od początku giełdowej kariery akcje spółki poruszają się w długoterminowym kanale spadkowym. Firma debiutowała w marcu 1994 r. z kursem 54 zł. Obecnie akcje przedsiębiorstwa kosztują zaledwie około 5,30 zł, co oznacza ujemną stopę zwrotu na poziomie -90 proc.

Na negatywny wizerunek spółki z pewnością mają wpływ notowania jej największego akcjonariusza - warszawskiego Elektrimu. Holding przeżywa olbrzymie trudności i nadal nie do końca rozstrzygniętą sprawą pozostaje dalsze jego zaangażowanie w strukturze akcjonariatu raciborskiej firmy.

Elektrim nie jest już w stanie zapewnić swej spółce zależnej potrzebnych środków na inwestycje. Sam bowiem potrzebuje pieniędzy, aby zażegnać widmo bankructwa. W tej sytuacji prawdopodobna jest sprzedaż niemal 50 proc. udziałów w Rafako innemu inwestorowi branżowemu.

Perypetie finansowe głównego akcjonariusza oraz bardzo niska wycena akcji Rafako na warszawskiej giełdzie czynią go niemal idealnym podmiotem do przejęcia. Spółce nie będzie trudno znaleźć potencjalnego nowego właściciela.

Mocną stroną raciborskiej firmy jest niekwestionowana pozycja lidera w branży. Produkty spółki cieszą się uznaniem w oczach zagranicznych kontrahentów, a wysoka jakość produkcji potwierdzona jest stosownymi certyfikatami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rafako chce zakończyć 2002 r. zyskiem netto