Rafał Bauer wraca do huty

opublikowano: 22-11-2012, 00:00

Fundusz Black Lion kupuje spółkę, która będzie przetwarzać odpady ze szkła, papieru i plastiku. Projekt jest wart ponad 400 mln zł

W połowie lat 90. Rafał Bauer, szef giełdowego funduszu Black Lion, zarządzał Hutą Szkła Ujście. Po latach wraca do przeszłości. Black Lion został właścicielem spółki Recykling Park, która będzie termicznie przetwarzać odpady na kolorowe butelki i energię elektryczną. Inwestor za 100 proc. udziałów zdecydował się zapłacić 40 mln zł. Nie w gotówce — w akcjach funduszu oraz obligacjach wyemitowanych przez JW Construction i posiadanych przez Black Lion.

— Dzięki tej akwizycji wchodzimy w projekt, którego wartość brutto jest szacowana na 423 mln zł — mówi Mariusz Michałowski, dyrektor zarządzający transakcjami BlackLion.

Z huty do browaru

Inwestycja zostanie zlokalizowana w miejscowości Kamionka w wielkopolskiej gminie Chodzież.

— Zaczniemy od budowy huty szkła oraz zakładu odzysku energii — opowiada Zbigniew Cholewicki, prezes Recykling Park. Huta będzie skupować z rynku szklane odpady i przerabiać na kolorowe opakowania.

— Większość hut w Polsce produkuje białe szkło, więc przerabiają tylko własne odpady. Tych z rynku nie biorą, bo zazwyczaj są zanieczyszczone szkłem kolorowym, więc nie da się ich przerobić na białe. W naszej hucie będziemy mogli przetworzyć niemal każdy rodzaj szkła. Dzięki temu rozwiążemy problemy wielu samorządów, które zgodnie z tzw. ustawą śmieciową będą musiały zutylizować nawet 50 proc. każdego rodzaju odpadów — podkreśla Zbigniew Cholewicki. Te, których nie uda się przerobić na opakowania, zostaną przetworzone na materiały budowlane, bloczki keramzytowe oraz granulat służący jako izolacja. Zakład odzysku energii będzie odbierać ciepło z huty i ogrzewać ruszający browar Gontyniec, należący do Black Lion.

— Ciepło będzie też przerabiane na chłód, potrzebny do chłodzenia produkcji piwa — opowiada Zbigniew Cholewicki.

Nic się nie zmarnuje

Kolejnym etapem inwestycji będzie budowa zakładu przerobu plastiku.

— Zamiast kupować drewniane palety do transportu szkła, które wyprodukuje huta, będziemy skupować odpady plastikowe i produkować z nich palety wielorazowego użytku. Ochronimy polskie lasy — podkreśla Zbigniew Cholewicki. Grupa zainwestuje także w przerób makulatury. Będzie z niej produkować przekładki do szkła, które powstanie w hucie.

— Do zaangażowania się w Recykling Park przekonało nas wsparcie Komisji Europejskiej. Z programu Innowacyjna Gospodarka spółka otrzyma 100 mln zł. Nasz fundusz także będzie angażować się finansowo w inwestycję. Mamy również zgłoszenia i podpisane listy intencyjne z potencjalnymi inwestorami branżowymi i finansowymi — mówi Mariusz Michałowski.

Ich nazw nie ujawnia. Poznamy je najpewniej w połowie przyszłego roku. Atutem dla Black Lion jest też to, że projekt został wpisany przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego do planu gospodarki odpadami jako Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Dzięki temu instalacje będą mieć zapewniony dostęp do odpadów, których w Wielkopolsce będzie niemało. Plan zagospodarowania odpadami przewiduje, że w 2014 r. mieszkańcy regionu wyprodukują 142 tys. ton odpadów komunalnych.

— Dzięki inwestycji powstanie 320 miejsc pracy — dodaje Mariusz Michałowski.

Piętno uzdrowiciela

Historia biznesowa Rafała Bauera to kilkadziesiąt spółek, w których odcisnął swoje piętno. Na medialne wody 42-letni menedżer wypłynął w 2008 r., gdy kierowana przez niego Vistula & Wólczanka przejęła jubilerskiego potentata W.Kruk. Skończyło się odejściem Bauera z odzieżowej marki, ale nie oznaczało odejścia od branży. Kierowany przez niego Black Lion NFI rozwija ekskluzywną markę Rage Age, skierowaną do mężczyzn. Obecnie w portfelu Black Lion i w kręgu zainteresowania Rafała Bauera jest jednak nie tylko moda i Browar Gotyniec. Fundusz pod jego przewodnictwem stawia też na nieruchomości i deweloperkę. Na warszawskim Kamionku z miesiąca na miesiąc rozwija projekt Soho Factory, nowoczesne centrum mieszkaniowo-kulturowe. Ryzykowne? Rafał Bauer mówi, ze nie boi się ewentualnych biznesowych porażek. Większość mojej kariery zawodowej to wchodzenie do biznesów, w których jest źle, i uzdrawianie firmy — podkreśla biznesmen. [KAJ]

OKIEM EKSPERTA

Recykling da zatrudnienie

JAKUB TYCZKOWSKI

Rekopol, organizacja odzysku

Jeszcze przez wiele lat firmy zajmujące się utylizacją odpadów będą miały w Polsce co robić. Jest ich wciąż niewiele, a potrzeby związane z odzyskiem ogromne. Wracam właśnie z targów Pol-Eko, na których dyskutowano m.in. o recyklingu. Wnioski — po wygasających inwestycjach infrastrukturalnych lukę wypełnią coraz prężniej rozwijające się projekty odzysku odpadów. Branża stanie się ważnym ogniwem wzrostu PKB i będzie w przyszłości generować wiele miejsc pracy.

Problemy na starcie

MAREK WÓJCIK

Związek Powiatów Polskich

Mniejsze gminy będą mieć problem z utylizacją odpadów, więc pewnie w znacznej mierze będą je jedynie składować. Dobrze, że powstają nowe firmy, które zajmą się recyklingiem, bo wielu samorządom pozwoli to rozwiązać problem utylizacji. To ostatnie ogniwo łańcucha, ale zanim do niego dojdziemy, musimy najpierw rozwiązać problem zbierania śmieci. Wiąże się to ze znacznym wzrostem opłat od mieszkańców. Problem z zaakceptowaniem nowych stawek jest ogromy. To jeden z powodów, dla którego wnosimy o nowelizację ustawy związanej z rynkiem odpadów.

Wyprzedzić konkurencję

Na głównym parkiecie warszawskiej giełdy notowany jest Krynicki Recykling, który zajmuje się pozyskiwaniem i uzdatnianiem stłuczki szkła opakowaniowego na potrzeby hut szkła w kraju. Spółka ostatnio otworzyła zakład uzdatniania stłuczki szklanej w Pełkiniach (powiat jarosławski na Podkarpaciu), w którym może separować szkło na frakcje kolorystyczne, w tym szkła o granulacie poniżej 10 mm. Władze spółki są zdania, że będą otrzymywać stłuczkę szklaną o najwyższych, niedostępnych dla konkurencji, parametrach. Linie w zakładzie kosztowały 17,2 mln zł, z czego 8 mln zł wyłożyła Unia Europejska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Rafał Bauer wraca do huty