Rafalska zaniepokojona brakiem wypłat z 500 plus

DI, PAP
opublikowano: 06-05-2016, 15:21

Niemal co czwarty samorząd Wielkopolski nie przesłał jeszcze pieniędzy na świadczenia dla dzieci.

Niepokoi mnie, że niektóre samorządy nie rozpoczęły wypłat świadczenia z programu „Rodzina 500 plus” – informuje Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

W Wielkopolsce na 226 samorządów 64 nie uruchomiło jeszcze wypłat. Oczywiście samorządy mają na to trzy miesiące.

- Nie znajduje jednak żadnego uzasadnienia do tego, żeby czekać z tymi decyzjami (…) Z informacji od wojewody wiem, że transze należnych środków wszystkim samorządom gminnym zostały przekazane – mówiła minister pracy.

Elżbieta Rafalska podkreśliła, że w poniedziałek ma się odbyć spotkanie z wojewodami i premier Beatą Szydło na temat realizacji programu „Rodzina 500 plus”, gdzie kwestie niewypłacalności świadczeń również będą analizowane w skali kraju.

- Nie chcę być nadmiernie surowa dla samorządów, bo mówimy o tym, co stanowi pewien problem i ten problem dotyczy zdecydowanie mniejszej ilości samorządów – zaznaczyła.

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann powiedział podczas konferencji, że wystosował już pismo do włodarzy samorządowych, m.in. z prośbą o wyjaśnienie tych opóźnień.

W Wielkopolsce przez pierwszy miesiąc realizacji programu złożono ponad 215 tys. wniosków. Jest to ponad 60 proc. wszystkich uprawnionych do pobierania tego świadczenia w regionie. Wnioski w urzędach złożyło ponad 167 tys. osób, natomiast za pośrednictwem internetu – prawie 50 tys.

Urzędnicy wydali dotychczas niemal 60 tys. decyzji, co stanowi ok. 20 proc. w stosunku do liczby dzieci uprawnionych do otrzymania świadczenia. Łącznie w regionie, w ramach programu, wypłacono już 65 tys. świadczeń na kwotę 30,5 mln zł.

Łączna pula środków, jakie w kwietniu przekazano gminom zgodnie ze zgłaszanym przez nie zapotrzebowaniem, wyniosła ponad 168 mln zł. Wcześniej, w lutym, przekazano także ponad 6 mln zł na procedury wdrożeniowe.

Liczba dzieci uprawnionych do otrzymania świadczenia w Wielkopolsce wynosi prawie 349 tys. W skali kraju, według szacunków resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, wsparciem objętych może zostać ok. 3,7 mln dzieci.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu