Rafamet pozyskał nowych inwestorów

Robert Grzeszczuk
05-10-2000, 00:00

Rafamet pozyskał nowych inwestorów

Konsorcjum złożone z francuskiej firmy Centracom i polsko- -amerykańskiej Design Technologies International nabyło łącznie prawie 20 proc. akcji raciborskiego Rafametu. Do tej grupy ma jeszcze dołączyć trzeci inwestor, który odkupi 9,9 proc. walorów przedsiębiorstwa od Rafamet Trading.

Centracom i Design Technologies International nabyły po 9,9 proc. akcji Rafametu. Jest to realizacja podpisanej przez te firmy pod koniec marca 2000 roku umowy z największymi akcjonariuszami przedsiębiorstwa, bankami: Handlowym i Śląskim. Transakcje zostały przeprowadzone po 11,9 zł i 12,3 zł za jeden walor spółki, o około 40 proc. drożej niż wynosi ich obecna wycena giełdowa. Do BH i BSK należało łącznie 77 proc. akcji Rafametu.

9,9 proc. walorów nabył też wydzielony ze struktur spółki — Rafamet Trading, który z kolei ma je odsprzedać inwestorowi branżowemu z USA. Prawie 25 proc. akcji Rafametu nabyły też podmioty od niego zależne.

Rafamet specjalizuje się przede wszystkim w produkcji obrabiarek dla kolejnictwa oraz tzw. centrów karuzelowych. Z uwagi na specjalistyczny charakter tych wyrobów około 80 proc. produkcji trafia na eksport, głównie do Holandii, USA, Francji, Tunezji i Maroko. Zarząd spółki oczekuje, że dzięki zmianom właścicielskim, uzyska szansę na zaistnienie na nowych rynkach, a także poszerzenie dotychczasowego asortymentu o nowe wyroby.

Korzyści zaczyna też przynosić realizowany przez Rafamet program naprawczy. Jak przewiduje plan, w tym roku przychody przedsiębiorstwa mają wzrosnąć z 24 mln zł do 42 mln zł. Spółka ma też wypracować dodatni wynik netto na poziomie 4 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to 2,9 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rafamet pozyskał nowych inwestorów