Rafineria reaguje na światowe wzrosty

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 19-05-2000, 00:00

Rafineria reaguje na światowe wzrosty

Dziesiątą w tym roku, a trzecią w maju podwyżkę cen paliw zapowiedziała Rafineria Gdańska. Podniesienia cen nie wyklucza Polski Koncern Naftowy Orlen.

W ODPOWIEDZI na światowy wzrost cen paliw, Rafineria Gdańska zdecydowała się na kolejną podwyżkę benzyn i oleju napędowego. Przedstawiciele rafinerii wzrost cen tłumaczą bardzo wysokimi notowaniami cen ropy naftowej i postępującym wzrostem cen paliw silnikowych na rynku europejskim.

DZIŚ RG PODNOSI ceny hurtowe benzyny o 80-90 zł za tonę, a oleju napędowego o 30 zł za tonę. Benzyna bezołowiowa 95 i uniwersalna 95 U RG podrożeją o 80 zł/t, a benzyna bezołowiowa 98 o 90 zł/t. Cena oleju wzrośnie o 30 zł do 2190 zł/t (cysterny) i 2230 zł/t (autocysterny).

TYMCZASEM na światowych rynkach mamy dalszą kontynuację trendu wzrostowego cen paliw. Wczoraj w Londynie notowania ropy wzrosły o ponad 1 proc. Cena baryłki ropy Brent z Morza Północnego, z dostawą w lipcu, wzrosła w czwartek na Międzynarodowej Giełdzie Paliw (IPE) w Londynie o 36 centów do 28,25 USD. W ostatnim miesiącu cena ropy Brent w Londynie podniosła się o 22 proc. Natomiast w Nowym Jorku wczoraj ropa w transakcjach elektronicznych z dostawą czerwcową wzrosła o 18 centów, do 29,50 USD za baryłkę.

CZĘŚĆ ZACHODNICH analityków twierdzi, że na tym nie koniec. Uważają oni, że wzrost zapotrzebowania na ropę i jej produkty, zwłaszcza w USA, spowoduje wyższe ceny tego surowca. Według ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii, zapotrzebowanie na ropę w Ameryce w trzecim kwartale będzie wyższe o 700 tys. baryłek dziennie od tego w drugim kwartale.

TYMCZASEM już niedługo czeka nas kolejne spotkanie OPEC. Eksporterzy ropy z OPEC, organizacji, która dostarcza około 40 proc. ropy na świecie, spotkają się 21 czerwca w Wiedniu, aby ocenić obecny poziom produkcji tego surowca i sytuację na światowym rynku paliwowym. Już teraz Arabia Saudyjska, jeden z największych producentów ropy na świecie, wyklucza możliwość podjęcia decyzji o podwyższeniu produkcji ropy.

W SYTUACJI gdy ceny ropy rosną, trudno oczekiwać od krajów OPEC, aby decydowały się na gwałtowną interwencję na rynku paliw. Jak bardzo zależy potentatom w branży na utrzymaniu wysokich cen, przekonaliśmy się pod koniec marca. Wówczas po kilkudniowych negocjacjach państwa OPEC naciskane przez Stany Zjednoczone wreszcie zdecydowały się podnieść wydobycie. Jednak obecnie rosną zapasy ropy w USA i nie ma aż takiej potrzeby zdecydowanego wzrostu wydobycia paliw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Rafineria reaguje na światowe wzrosty