Rafineria Trzebinia odbuduje zbiornik

Mirosław Cichy
07-05-2002, 00:00

W Rafinerii Trzebinia trwa usuwanie skutków niedzielnego pożaru zbiornika paliwa. Specjalna komisja oszacowała straty na 8 mln zł. Obiekt zostanie odbudowany.

Na 8 mln zł oceniono straty, które powstały w wyniku pożaru, do jakiego doszło w niedzielę w należącej do PKN Orlen Rafinerii Trzebinia. Szkody wyceniła wewnętrzna komisja spółki, do której weszli m.in. szef zakładowej straży pożarnej oraz przedstawiciele PKN Orlen.

Zbiornik był ubezpieczony. Dziś rzeczoznawcy PZU i TUiR Warta, które ubezpieczały rafinerię od szkód powstałych w wyniku uderzenia pioruna, spotkają się z zarządem firmy, aby wspólnie określić wartość odszkodowania.

— Gdyby firma była ubezpieczona tylko od wybuchu pożaru, nie moglibyśmy liczyć na odszkodowanie — podkreślił Grzegorz Ślak, prezes Rafinerii Trzebinia, który objął to stanowisko 25 kwietnia, zastępując odwołanego Romana Kulę.

Komisja zakładowa zbadała także przyczyny wybuchu pożaru. Okazało się, że 5 maja około godziny 16.00 w zbiornik o pojemności 10 tys. ton uderzył piorun.

— Przyczyna nie budzi żadnych wątpliwości — był naoczny świadek. Na szczęście nie ma żadnych skażeń gleby i powietrza. Zbiornik był zabezpieczony — w momencie uderzenia zadziałały wszystkie instalacje. Dzięki zabezpieczeniom i sprawnej akcji gaśniczej nie ma skutków ubocznych — mówi Grzegorz Ślak.

W trakcie zdarzenia w zbiorniku znajdowało się tylko około 800 ton ropy.

Według prezesa Ślaka, zbiornik zostanie odbudowany. Na razie jednak trudno powiedzieć, jak długo potrwa budowa i ile będzie kosztowała.

— Jest jeszcze za wcześnie na ustalenia inwestycyjne — wyjaśnia prezes Ślak.

Rafineria Trzebinia należy do PKN Orlen, która ma 77,07 proc. akcji spółki. 9,18 proc. należy do Skarbu Państwa. Reszta jest rozproszona.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Cichy

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Rafineria Trzebinia odbuduje zbiornik