Raiffeisen celuje w 10 mld zł

ET
14-07-2008, 00:00

Bank chce odzyskać pozycję lidera na rynku faktoringowym. Łatwo nie będzie, bo obecny numer jeden szybko się oddala.

Bank chce odzyskać pozycję lidera na rynku faktoringowym. Łatwo nie będzie, bo obecny numer jeden szybko się oddala.

To było udane półrocze dla branży faktoringowej. Szczególnie dla firm zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów, a więc tych, które nie są bankami. Na koniec czerwca notowały obroty rzędu 16,1 mld zł, co oznacza wzrost o 104 proc. w stosunku do tego samego okresu 2007 r.

Pozycję lidera w branży umocnił ING Commercial Finance, który w I półroczu kupił faktury za 6,6 mld zł, dość wyraźnie dystansując Raiffeisen Bank Polska, który długo przewodził stawce. Pierwsze miejsce bank stracił w pierwszym kwartale, po tym, jak konkurent podpisał umowę na obsługę faktoringową międzynarodowej korporacji, działającej również w Polsce. Nieoficjalnie mówi się, że jest to metalurgiczny kolos — Arcelor Mittal.

Raiffeisen też nie zasypia gruszek w popiele i zapowiada, że jeszcze w tym roku powalczy o pierwszą lokatę. W I półroczu bank odnotował obroty faktoringowe wartości 4,14 mld zł. To o 23 proc. więcej niż przed rokiem (3,36 mld zł) i 2,5 mld zł mniej niż miał ING Commercial Finance. Raiffeisen liczy jednak, że się odkuje w II półroczu, ponieważ spodziewa się istotnego wzrostu liczby nowych klientów.

— Prowadzimy negocjacje z dwiema dużymi międzynarodowymi firmami działającymi w Polsce. Sądzę, że jeszcze w tym kwartale podpiszemy z nimi umowy na obsługę faktoringową — mówi Mariusz Łukaszewicz, dyrektor Departamentu Faktoringu i Finansowania Strukturalnego.

Raiffeisen wciąż celuje w 10 mld zł. Z obrotami na takim poziomie zamierza zakończyć ten rok.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Raiffeisen celuje w 10 mld zł