Raiffeisen cieszy się ze zmian w OFE

opublikowano: 11-09-2014, 00:00

W Polsce jest coraz więcej kapitału. Także dzięki zmianom systemu emerytalnego. Austriacy chcą to wykorzystać.

10 września 2014 r. Raiffeisen Centrobank zorganizował w Warszawie całodzienny cykl spotkań polskich inwestorów finansowych z austriackimi spółkami. Pierwszy odbył się rok temu. Raiffeisen chce je wprowadzić do kalendarza na stałe.

Wilhelm Celeda, członek zarządu Raiffeisen Centrobanku, chce wykorzystać zmiany w OFE do zainteresowania polskich funduszy austriackimi spółkami.
Zobacz więcej

CHODŹCIE DO NAS:

Wilhelm Celeda, członek zarządu Raiffeisen Centrobanku, chce wykorzystać zmiany w OFE do zainteresowania polskich funduszy austriackimi spółkami. [FOT. ARC]

— Dzień Austriacki stanie się wkrótce jedną z naszych tradycyjnych imprez — mówi Wilhelm Celeda, członek zarządu Raiffeisen Centrobanku. W zeszłorocznej imprezie wzięło udział 12 firm, wczoraj 14. Można je podzielić na dwie grupy. Pierwsza to firmy prowadzące w Polsce istotne interesy. Tak jest z samą grupą Raiffeisen,

Atrium (obok GTC i Echo jeden z trzech deweloperów, który ulokował 1 mld EUR w polskich nieruchomościach), Kapsch (do 2018 r. operator systemu poboru opłat na autostradach), Strabag (jeden z największych wykonawców dróg) czy Vienna Insurance Group (w Polsce pod markami: Compensa, Benefia, Interrisk, Polisa Życie, Skandia Życie).

W drugiej są firmy szerzej nad Wisłą nieznane, jak np. produkujący instalacje przemysłowe Andritz czy dostarczający elementy plastikowe dla przemysłu motoryzacyjnego Polytec Holding. Większe zainteresowanie od tych dwóch spółek wzbudził sam Raiffeisen. Wilhelm Celeda nie chce z liczby uczestników wyciągać daleko idących wniosków, ale zaznacza, że wzajemnie rosnące zainteresowanie austriackich spółek i polskich funduszy jest

nieodzowne do organizacji takich imprez. Jego zdaniem, między inwestycjami zagranicznymi w Polsce i Austrii jest istotna różnica. — Austriacki rynek jest prawie nasycony, natomiast polski rynek inwestycyjny otwiera się i rośnie w szybkim tempie — uważa członek zarządu Raiffeisen Centrobanku. W tym kontekście pozytywnie ocenia zmiany w OFE. — Z austriackiej perspektywy kwota potencjalnego kapitału z Polski się zwiększyła. Fakt, iż obecny system pozwala na większe zaangażowanie OFE na rynkach międzynarodowych, przyciąga zagraniczne spółki, przyczyniając się do ogólnie pozytywnego postrzegania Polski w oczach międzynarodowej społeczności inwestycyjnej. Jeśli chodzi o rozwój polskiego rynku kapitałowego, jesteśmy bardzo optymistyczni — twierdzi Wilhelm Celeda.

O ewentualnej współpracy Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) i Wiener Börse nie chce rozmawiać. Raiffeisen Bank International (RBI), którego ramieniem inwestycyjnym jest Raiffeisen Centrobank, ma 7 proc. akcji Wiener Börse. 6 proc. jest w portfelu ubezpieczeniowej Uniqi, której największym akcjonariuszem jest właściciel RBI.

— Zdajemy sobie sprawę z trwających rozmów o ewentualnej współpracy obu giełd. Niemniej nie biorę udziału w negocjacjach i dlatego nie mogę się wypowiedzieć na ten temat — zastrzega Wilhelm Celeda. Trudno oprzeć się jednak wrażeniu, że zapraszane do Warszawy spółki konkurują o ten sam kapitał, o który zabiegają spółki notowane na GPW.

— Nie podpiszę się pod tezą, że takie imprezy przyczyniają się do odpływu kapitału z GPW. W OFE zmieniły się limity inwestycyjne, a TFI zaczynają otwierać fundusze zagraniczne rodzimej konstrukcji. Pozyskanie tych klientów, którzy i tak wyszliby za granicę, pozwala po prostu zagranicznym brokerom zwiększyć dochody — dodaje osoba związana z TFI, zastrzegając anonimowość.

— To dobrze świadczy o polskim rynku kapitałowym. Jest to naturalna sytuacja, gdzie każdy konkuruje o inwestorów. Tak jak przedstawiciele GPW jeżdżą z prezentacjami naszych spółek za granicę, tak też inni przyjeżdżają do nas z podobnymi działaniami. To oznacza, że zmienia się rola Polski w rynku kapitałowym w Europie i na świecie — komentuje Maciej Wewiór, rzecznik GPW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Raiffeisen cieszy się ze zmian w OFE