Raiffeisen: Słabnie apetyt na ryzyko

RBP
opublikowano: 08-09-2010, 09:23

Według szacunków Ministerstwa Pracy, stopa bezrobocia wyniosła w sierpniu 11,3 proc. i była o 0,1 pkt proc. niższa niż miesiąc wcześniej. Ministerstwo podało, że na koniec miesiąca liczba zarejestrowanych bezrobotnych wynosiła nieznacznie powyżej 1,8 mln osób i była niższa od poziomu z końca lipca o 9 tys.

Oszacowany przez ministerstwo spadek liczby zarejestrowanych bezrobotnych byłby najsłabszym rezultatem od lutego br i wskazywałby na stopniowe wygasanie trendu spadkowego bezrobocia. W naszych prognozach liczyliśmy, że w sierpniu jego skala była nieco większa niż szacuje MPiPS i sprowadziła odsetek osób bezskutecznie poszukujących pracy do 11,2 proc. Na koniec roku oczekujemy ponownego wzrostu bezrobocia w okolice 12 proc.

KOMENTARZ WALUTOWY

Po poniedziałkowej stabilizacji, we wtorek wahania na rynku walutowym zdominowała nieco wyższa awersja do ryzyka, która rano wyprowadziła eurozłotego do okolic 3,95, zaś kurs dolara niemal do 3,10. Ruch wyhamował w kolejnych godzinach, jednak słaby początek sesji za oceanem przyczynił się do ponownego spadku popytu na złotego i wzrostu obu par ponad poziomy z poranka.

Słabe nastroje przyczyniły się też do spadku eurodolara. Wspólnej walucie nie pomogły znacznie słabsze od oczekiwań dane o zamówieniach w przemyśle z Niemiec, jak i wcześniejsze niepokojące informacje nt. europejskiego sektora finansowego. Kurs euro do dolara, który w poniedziałek oscylował w okolicy 1,29, wczoraj spadł poniżej 1,28, zaś dziś waha się w rejonie 1,2720.
 
Wobec braku istotnych publikacji oraz wydarzeń, nie spodziewamy się dziś większych wahań na rynku walutowym. Nastroje inwestorów wciąż zdają się nie sprzyjać złotemu, jednak nie oczekujemy, by jego notowania oddaliły się dziś istotnie od obecnych poziomów.

KOMENTARZ GIEŁDOWY

Wtorek przyniósł korektę po silnych wzrostach z zeszłego tygodnia. W przypadku polskich indeksów nie była ona zbyt silna - zarówno WIG, jak i WIG20, straciły niecałe 0,4 proc. Większe straty odnotowały indeksy w strefie euro (0,5-1,0 proc.) oraz w USA (ponad 1 proc.).

Wynika to z faktu, że głównym motywem wczorajszych ruchów na giełdach był powrót obaw o europejskie banki. Po pierwsze, pojawiły się wątpliwości, czy podczas przeprowadzonych ostatnio stress-testów na starym kontynencie nie zaniżono ekspozycji na potencjalnie ryzykowny dług rządowy. Po drugie, wyeksponowane zostały wątpliwości związane z rozwiązaniami, jakie ma przynieść komitet bazylejski w kwestii wymogów kapitałowych (czy nie będą zbyt trudne do wypełnienia). Oba tematy nie wydają nam się nowe. Po prostu trafiły na podatny grunt, kiedy to ostatni impuls wzrostowy się wyczerpał. Stąd silna przecena banków (zarówno w strefie euro jak i USA), która najmocniej ze wszystkich sektorów pociągnęła w dół indeksy. Na koniec warto dodać, że polskie banki tego typu obawy dotykają w niewielkim stopniu.

Utrzymujemy stwierdzenie z zeszłego tygodnia, że sygnałem odwrócenia negatywnej tendencji zapoczątkowanej na początku sierpnia będzie w przypadku WIG20 przebicie oporu 2500 pkt. Z kolei powrót do negatywnej tendencji będzie naszym zdaniem znamionować przełamanie wsparcia 2455 pkt. Dopóki to nie nastąpi rynek znajduje się w konsolidacji. Naszym zdaniem bardziej prawdopodobny w perspektywie kilku sesji jest bardziej pesymistyczny wariant.

Zespół Analiz Ekonomicznych Raiffeisen Bank Polska

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RBP

Polecane