Rainbow z PFR TFI rozgości się w Grecji

opublikowano: 13-02-2019, 16:50

Grecka spółka giełdowego touroperatora zyskała inwestora – państwowy fundusz, który wyłoży do 12,5 mln EUR na kolejne hotele.

Kierowany przez Grzegorza Baszczyńskiego Rainbow miał w 2018 r. 501,8 tys. klientów. Z liderem, Itaką, wyjechało 915 tys. osób, a z drugim TUI - 840 tys.
Zobacz więcej

Na podium:

Kierowany przez Grzegorza Baszczyńskiego Rainbow miał w 2018 r. 501,8 tys. klientów. Z liderem, Itaką, wyjechało 915 tys. osób, a z drugim TUI - 840 tys. Fot. MP

Marża biur podróży to 2 proc. Nic dziwnego, że Rainbow pozazdrościł hotelarzom, którzy osiągają dziesięciokrotnie wyższe marże. Touroperator już w 2015 r. kupił hotel na wyspie Zakynthos. Dziś White Olive Hotels (WOH), jego grecka spółka, ma na tej wyspie dwa obiekty czterogwiazdkowe (jeden własny, jeden w długoterminowej dzierżawie, razem 270 pokoi) i buduje pięciogwiazdkowy (200 pokoi). Będą kolejne.

Cel: 800 pokoi

- Fundusz Ekspansji Zagranicznej [FEZ – red.] zarządzany przez PFR TFI zainwestuje w pierwszej transzy 9 mln EUR. Jest możliwość rozszerzenia umowy o kolejne 3,5 mln EUR – mówi Remigiusz Talarek, wiceprezes Rainbowa.

Jeszcze nie wiadomo, ile udziałów w WOH będzie mieć rządowy fundusz.

- Trwa wycena greckiej spółki. Nie licząc kredytu, włożyliśmy w nią ok. 10 mln EUR, ale inna jest wartość działki i budynku, a inna działającego hotelu – wyjaśnia Remigiusz Talarek.

Pieniądze zostaną przeznaczone na hotele na innych greckich wyspach.

- Chcielibyśmy znaleźć obiekty na Rodos lub Kos, bo znajdują się na południu Grecji i sezon jest dłuższy. Rozpatrujemy też Kretę. Transakcje nastąpią pod koniec sezonu wakacyjnego. W najbliższym czasie chcielibyśmy dodać dwa hotele, potem kolejny. Myślimy o zakupie, budowie i dzierżawie w ramach długoletnich umów. Trzeci model jest mniej kapitałochłonny, ale też mniej się na nim zarabia. W optymalnym układzie dzierżawić będziemy mniej niż połowę hoteli – mówi wiceprezes Rainbowa.

Firma rozgląda się już od dłuższego czasu za hotelami ze 120-150 pokojami. Dzięki inwestycjom WOH będzie mieć w sumie ponad 800 pokoi.

Andrzej Betlej, prezes Instytutu Badań Rynku Turystycznego TravelData, uważa, że aby działalność hotelarska zdecydowanie poprawiła wyniki Rainbowa, spółka powinna mieć 1-1,5 tys. pokoi we własnych hotelach. Tomasz Sokołowski, analityk Santander Banku Polska, ocenia, że już sześć hoteli pomogłoby spółce w słabym 2018 r., choć w świetnym 2017 r. nie miałoby istotnego znaczenia.

Hotelarskie marzenie

Polski klient może mieszkać w obiektach Rainbowa, tylko jeśli kupuje jego wycieczkę.
- Nie sprzedajemy miejsc w hotelach innym działającym w Polsce firmom. Mamy natomiast kontrakty z touroperatorami z Czech, Danii i Wielkiej Brytanii – zaznacza Remigiusz Talarek.

Przyznaje, że to dopiero początek budowania działalności hotelowej.

- Mamy dalekosiężne plany. Marżowość WOH wynosi 20 proc. – mówi wiceprezes Rainbowa.

Najnowszy hotel spółki zostanie otwarty w lipcu. Nad ofertą kulinarną (jego i pozostałych hoteli Rainbowa) będzie czuwał sprowadzony z Aten znany w Grecji szef kuchni. Poza all inclusive w pięciogwiazdkowym hotelu znajdzie się też restauracja.
W trzech kwartałach 2018 r. Rainbow miał 1,4 mld zł przychodów (wzrost o 15 proc.) i 14,1 mln zł zysku (spadek o 68 proc.). Przyczyną była m.in. nadpodaż (wszystkie biura przygotowały o 100 tys. za dużo miejsc), która skończyła się dużymi przecenami w sierpniu. W tym roku spółka przewiduje, że przychody w najgorszym wypadku spadną o 2 proc., a w najlepszym – urosną o 10 proc. 

Pod rękę z państwem

FEZ współfinansuje zagraniczne przedsięwzięcia polskich firm. Jest zawsze inwestorem mniejszościowym w zagranicznej spółce zależnej. Umowa inwestycyjna może sięgać nawet 10 lat, potem partner może odkupić od funduszu udziały. FEZ zainwestował m.in. z firmą Polcom w hotel w Edynburgu, z gdańską firmą Esotiq & Henderson - w sieć salonów w Niemczech, a z ASM Group - w przejęcie 91,6 proc. niemieckiej Grupy Vertikom. 

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy