Rajd na chińskim czosnku

opublikowano: 08-11-2016, 13:25

Cena czosnku w Chinach, które odpowiadają za 80 proc. jego eksportu na świecie, wzrosła w ciągu 12 miesięcy o 85 proc. do rekordowego poziomu 13,75 juanów za kilogram (8 zł), informuje wsj.com

W Stanach Zjednoczonych, które w zeszłym roku kupiły 80 proc. importowanego czosnku właśnie w Chinach, odnotowały wzrost cen o 60 proc.

Tak duży wzrost cen sprawił, że wielu chińskich sprzedawców kumuluje czosnek, by zwiększyć swoje zyski.

Ubiegła długa zima sprawiła, że chińskie zapasy czosnku spadły do najniższego poziomu od pięciu lat. To przełożyło się na spadek eksportu o 11 proc. W pierwszych 9 miesiącach tego roku do 1,17 mln ton.

- Ostatni wzrost cen chińskiego czosnku w dużej mierze jest wynikiem niskiej podaży – powiedziała w rozmowie z “The Wall Street Journal” Lydia Xin, główna menadżer w Factum Group, zapewniając jednak, że spekulacja na chińskim rynku czosnku jest zjawiskiem powszechnym.

W latach 2009-2010 cena czosnku wzrosła 40-krotnie podczas szczytu epidemii grypy w Azji. Wówczas spekulanci grali na większym popycie leczniczego warzywa. Xin dodała, że również w tym roku zaobserwowano już pewne spekulacje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu