Rajd na peryferiach nie do utrzymania

Kiedy akcje z rynków peryferyjnych były ostatnio tak mocne na tle akcji z największych gospodarek strefy euro, spotkała je drastyczna wyprzedaż.

W pierwszej połowie roku akcje z krajów peryferyjnych strefy euro, czyli Hiszpanii, Włoch, Portugalii i Grecji, zyskały średnio 13 proc. W tym czasie papiery spółek z głównych gospodarek podrożały o tylko 2 proc. Stosunek kapitalizacji czterech giełd do kapitalizacji parkietów z krajów rdzenia strefy euro zbliżył się do górki z lipca 2011 r. Wtedy jego wyjście na szczyt zapowiadało przecenę akcji z peryferii o połowę w ciągu następnych 12 miesięcy.

— Te zwyżki są do takiego stopnia oparte na nadziei, że jeżeli inwestorów spotka jakiekolwiek rozczarowanie, na te najbardziej ryzykowne rynki nadciągnie wyprzedaż — uważa Gerard Lane z Shore Capital Group, cytowany przez agencję Bloomberg.

Zdaniem eksperta, otoczenie ekonomiczne na południu Europy jest wciąż trudne, a to oznacza, że spółkom będzie trudno o odrobienie ubytków w wynikach operacyjnych. Z prognoz zebranych przez Bloomberg wynika, że tegoroczny wzrost gospodarczy nie przekroczy 1 proc. w żadnym z czwórki krajów: Hiszpanii, Włoszech, Portugalii i Grecji.

Tymczasem gospodarka brytyjska powinna urosnąć o 3 proc., a niemiecka o 2 proc. Na krajowym rynku brakuje funduszy dedykowanych konkretnym giełdom krajów peryferyjnych strefy euro. Poza Schroder Italian Equity, który inwestuje wyłącznie we Włoszech, akcje hiszpańskie, portugalskie czy greckie znajdziemy w portfelach funduszy europejskich rynków rozwiniętych.

Udział poszczególnych walorów uzależniony jest od koniunktury na danym rynku. Stopy zwrotu w tej grupie produktów od początku roku są zróżnicowane: najlepszy — Schroder Italian Equity — zarobił 9,4 proc., najgorszy — Schroder European Special Situations — stracił 2,2 proc. Zagraniczne fundusze typu ETF oparte na akcjach z Hiszpanii, Włoch, Portugalii i Grecji są natomiast dostępne w ofercie biur maklerskich oferujących dostęp do zagranicznych rynków. ETF można także sprzedawać na krótko, czyli zarabiać na spadkach. [

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, JAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu