Rajd złotego dobiega końca

Do końca roku kurs EUR/ PLN będzie stabilny, a USD/PLN spadnie — prognozuje Matthew Ryan, analityk międzynarodowej instytucji płatniczej Ebury.

W drugiej połowie roku notowania euro powinny utrzymywać się w przedziale 4,15-4,25 zł, zapowiadał specjalista w rozmowie z „PB”. Potencjał jego umocnienia jest już na wyczerpaniu, jednak na więcej niż tylko korektę nie pozwolą dobre dane z gospodarki oraz fakt, że rozpoczęcie zaostrzania polityki przez EBC zmusi do tego samego polskie władze monetarne. Zmienność na rynku tej pary będzie ograniczona ze względu na silne powiązania koniunktury w Polsce i strefie euro.

— Polski wzrost gospodarczy sięga 4 proc., bezrobocie jest na wieloletnim minimum, a inflacja odbija. Jednak gospodarka strefy euro również radzi sobie bardzo dobrze — uważa Matthew Ryan.

Według specjalisty w drugiej połowie roku dolar będzie odrabiał ostatnie straty wobec euro. Na koniec roku notowania wspólnej waluty powinny sięgnąć poziomu 1,06 USD, czylio nieco ponad 5 proc. wyższego niż obecnie. Wszystko dlatego, że Fed, nawet mimo pewnego zwlekania z podwyżkami stóp, i tak zaostrza politykę szybciej niż Europejski Bank Centralny.

Temu niekorzystnemu dla euro scenariuszowi mogłyby zagrozić zapowiedzi szybszego zamykania programu skupu aktywów przez EBC oraz korzystne dla rynkówwyniki wyborów. Według Matthew Ryana w drugim półroczu umacniał się będzie funt. Na koniec roku powinno się za niego płacić 1,30 USD oraz 5,20 zł, czyli o 7,4 proc. więcej od bieżących notowań.

— Gospodarka brytyjska radzi sobie znacznie lepiej od czarnych przepowiedni z okresu po decyzji o brexicie, a rynek oczekuje, że Bank Anglii podniesie stopy wcześniej niż EBC — ocenia specjalista.

Interwencje banku Szwajcarii powinny tymczasem pokrzyżować szanse na umocnienie franka, za którego na koniec roku będzie trzeba zapłacić3,88 zł, zaledwie o 1,5 grosza więcej niż w czwartek. Specjalista widzi natomiast dalszy potencjał zwyżek notowań walut z rynków wschodzących, którym pomogą wysokie ceny surowców oraz zaostrzenie polityki w niektórych krajach.

— Poprawa sytuacji politycznej i drogie surowce sprawią, że jedną z najlepiej sprawujących się walut będzie rand afrykański, wysokie ceny ropy pomogą rublowi, a podwyżki stóp meksykańskiemu peso — zapowiadał Matthew Ryan.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rajd złotego dobiega końca