Ranking konkursów z dotacjami

Dorota Zawiślińska
08-03-2017, 22:00

Kredyt na innowacje, Innotextile, Innochem, granty na działy B+R — to instrumenty, w których największa część firm otrzymała wnioskowane wsparcie

Od początku obecnej perspektywy potencjalni beneficjenci złożyli wnioski o dotacje na kwotę 268,7 mld zł. Ministerstwo Rozwoju podpisało 12,1 tys. umów na łączną kwotę 77 mld zł. W tym roku wypada półmetek w wydawaniu pieniędzy z Brukseli w perspektywie 2014-20. Machina z grantami wciąż się rozkręca — strumień gotówki z unijnego budżetu dla przedsiębiorców ma w nadchodzących miesiącach płynąć jeszcze szybciej niż dotychczas. Na które konkursy powinni postawić teraz przedstawiciele biznesu, jeśli chcą zwiększyć swoje szanse na zdobycie unijnego wsparcia? Odpowiedź można znaleźć w rankingu naborów przygotowanym przez firmę Ayming Polska. Wskazuje on instrumenty, w których największa procentowo część przedsiębiorców składających wnioski o grant ostatecznie dostała dofinansowanie. Ranking obejmuje działania z programu operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR), który oferuje najwięcej możliwości dotacyjnych dla firm. Pod uwagę zostały wzięte nabory, które odbyły się w ubiegłym roku — ale dotyczą konkursów planowanych w 2017 r.

Wyświetl galerię [1/2]

70 proc. firm z dotacją: „Kredyt na innowacje technologiczne” – to instrument, w którym największa część przedsiębiorców składających wnioski o grant dostała dofinansowanie. iStock

1 Premia na innowacje

W ubiegłym roku aż siedem na 10 firm MSP otrzymało dofinansowanie w formie tzw. premii technologicznej w ramach działania 3.2.2 POIR („Kredyt na innowacje technologiczne”). Tę premię otrzymuje się na częściową spłatę (nawet do 70 proc.) kredytu komercyjnego, który przedstawiciele małego i średniego biznesu mogą uzyskać w jednym z 17 banków współpracujących z BGK. Przedsiębiorca może zdobyć do 6 mln zł dofinansowania na realizację inwestycji, która polega na wdrożeniu nowej technologii w postaci prawa własności przemysłowej, wyników badań przemysłowych, prac rozwojowych lub nieopatentowanej wiedzy technicznej. Stworzone rozwiązanie ma umożliwiać wytwarzanie nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług w porównaniu z obecnie powstającymi w Polsce. Przy ocenie projektu eksperci zwracają szczególną uwagę na innowacyjność technologii oraz potencjał rynkowy rezultatu przedsięwzięcia. Wg ekspertów Ayming Polska szansę na otrzymanie kredytu miałyby np. firmy, które chcą wprowadzić na rynek samodzielnie opracowaną, nową technologię produkcji bezprzewodowych opraw oświetlenia awaryjnego czy bezodpadową technologię maksymalizującą wydajność recyklingu baterii. W tym roku drobni gracze mogą liczyć tylko na jeden konkurs z tego działania. Nabór ruszył 20 lutego i będzie trwał do 29 marca.

2-3 Programy sektorowe

W 2016 r. blisko 65 proc. wniosków o unijne wsparcie, jakie złożyły firmy włókiennicze oraz chemiczne, zostało rozpatrzonych pozytywnie. Są one beneficjentami dwóch konkursów o granty z poddziałania 1.2 POIR („Sektorowe programy B+R”) — Innotextile oraz Innochem. W pierwszym programie średnia dotacja wyniosła 2,1 mln zł, a w drugim — 3,2 mln zł. Warto podkreślić, że programy sektorowe wspierają prace badawczo-rozwojowe, które wpisują się w krajowe inteligentne specjalizacje, a także w obszary tematyczne określone dla wybranych branż. W konkursach mogą brać udział zarówno firmy MSP, jak i duże przedsiębiorstwa (w tym konsorcja), które chcą wdrażać wyniki opracowywanych badań.

— Konkursy sektorowe cieszą się szczególnym zainteresowaniem przedstawicieli biznesu. To potwierdza ich rosnące zapotrzebowanie na dofinansowanie prac badawczo-rozwojowych, które są skoncentrowane na konkretnych sektorach. W 2016 r. stanowiły one atrakcyjną alternatywę dla „szybkiej ścieżki” — flagowego konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), w ramach którego w ubiegłym roku zaledwie 17 proc. małych i średnich firm uzyskało dotacje na prowadzenie badań przemysłowych i prac rozwojowych — podkreśla Żaneta Chojnacka, konsultant w dziale dotacji i ulg B+R w Ayming Polska.

Ekspertka zwraca uwagę, że wkrótce NCBR wprowadzi udogodnienia dla przedsiębiorstw i ułatwi im udział w szybkiej ścieżce. Chodzi o ograniczenie formalności i skrócenie czasu na wydanie decyzji o dofinansowaniu przedsięwzięcia.

4 Dotacje na centra B+R

Również w ubiegłym roku grant otrzymało aż 45 proc. wniosków złożonych przez małych i dużych graczy wniosków o wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R (działanie 2.1. POIR). Jego średnia wartość wynosiła ok. 5 mln zł. W tym roku szefowie firm ponownie mogą uzyskać w tym działaniu dofinansowanie na budowę lub rozwój centrów badawczo-rozwojowych. Pieniądze można przeznaczyć na sfinansowanie gruntu, stojącego na nim budynku, specjalistycznego sprzętu do prowadzenia badań, wartości niematerialnych i prawnych,a także usług doradczych, z których przedsiębiorca będzie mógł skorzystać w trakcie realizacji projektu. — Konkurs na wsparcie infrastruktury B+R cieszy się ogromną popularnością. Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych projektu w wysokości 2 mln zł jest przystępna również dla mniejszych podmiotów. Co istotne, nabór przeznaczony jest zarówno dla przedsiębiorstw, które dopiero rozpoczynają działalność innowacyjną, jak i dla tych, które prowadzą zaawansowane działania badawczo-rozwojowe — tłumaczy Żaneta Chojnacka.

5 Badania na rynek

Pierwszą piątkę zestawienia Ayming Polska zamyka poddziałanie 3.2.1 POIR („Badania na rynek”). Konkurs jest skierowany do firm MSP, które potrzebują pieniędzy na wdrożenie we własnej działalności pomysłu będącego wynikiem prac B+R. Można je przeprowadzić samodzielnie lub wykupić. Istotne jest, aby na etapie wnioskowania wyniki prac zostały zgłoszone do procedury ochrony patentowej. Unijną kasę można przeznaczyć m.in. na inwestycje (budynki, maszyny, wartości niematerialne i prawne) oraz prace badawcze. Dotację, np. na zakup linii produkcyjnej do wytwarzania nowych produktów, mogą uzyskać projekty, w których koszty kwalifikowane wynoszą co najmniej 10 mln zł. W ubiegłorocznym naborze na 112 złożonych wniosków aż 50 otrzymało dofinansowanie. Warto, aby przedsiębiorca — zanim zacznie ubiegać się o wsparcie — sprawdził, czy zgłaszane przedsięwzięcie spełnia wszystkie wymagania regulaminu naboru. Taka analiza może zabezpieczyć go przed odrzuceniem projektu jeszcze na etapie oceny formalnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Ranking konkursów z dotacjami