Ranking wygrali najodważniejsi

  • Cezary Koprowicz
opublikowano: 09-02-2012, 00:00

GPW i LPP nie przestraszyły się kryzysu. W 2011 r. robiły swoje

Miniony rok należał do menedżerów odważnych, niebojących się ryzyka, mających świadomość, że są na dobrej drodze, i konsekwentnie realizujących strategię. Bez względu na to, co działo się za granicą. To był rok menedżerów doskonale znających rynki, na których działają ich spółki. Tych, którzy wierzyli, że mimo drugiej fazy kryzysu na świecie Polska nie przestanie się rozwijać, a Polacy nie przestraszą się kłopotów Europy. I wiedzieli, jak to wykorzystać.

Wyniki naszego rankingu nie zaskakują. Nawet tym, że po raz drugi w historii i drugi raz z kolei dwie spółki zajęły ex aequo pierwsze miejsce. Zwycięzcami 13. edycji rankingu Giełdowa Spółka Roku są Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) i LPP, dystrybutor odzieży, spółka znana od 10 lat przede wszystkim dzięki flagowej marce Reserved.

GPW to biznes doskonale wykorzystujący swoje atuty. Ogromna w tym zasługa zarządzających spółką. Pierwsze miejsce w kategorii „kompetencje zarządu”, jednej z pięciu tworzących główny ranking oraz wysokie noty w kategorii „relacje inwestorskie” potwierdzają wysoki standard biznesu.

Reserved — marka polskich galerii handlowych. 10 lat temu okazało się, że potrafi znaleźć się w prestiżowych miejscach. Ma wiernych i licznych klientów, dlatego spółka LPP nie cierpi na brak długoterminowych akcjonariuszy. Jedyne, czego brakuje inwestorom, to lepsza płynność akcji.

W tym roku przyznaliśmy także dwie drugie nagrody.

Zdobyli je Cyfrowy Polsat i Wawel. Odważne decyzje procentują — okazuje się, że dobrze przeprowadzona operacja połknięcia właściciela nie kończy się bólem brzucha. Pod warunkiem że operację przeprowadzi się zgodnie ze sztuką. To się Cyfrowemu udało. Przypomnijmy, że Cyfrowy był spółką roku 2010, gdy transakcja wchłonięcia Polsatu była dopiero zapowiedziana. Wszyscy uwierzyli, że się uda.

Od lat Wawel ma świetne oceny w rankingu Giełdowa Spółka Roku w kategorii „jakość produktówi usług”. Od lat też próbował wspiąć się na szczyt. Prawie się udało. Marka Wawel jest znana od lat i dobrze się kojarzy. Dlatego w trudnych czasach, zaciskając pasa, sięgamy po sprawdzone środki — czekoladę.

Na miejscach 5. (trzecia nagroda) i 6. znalazły się innowacyjne spółki, dynamicznie rozwijające się w Polsce i podbijające światowe rynki. To PZ Cormay,

producent wysokiej jakości odczynników diagnostycznych i dystrybutor aparatury medycznej. W ubiegłym roku akcje spółki dały zarobić prawie 180 proc. City Interactive to producent gier — m.in. światowego przeboju „Snajper”. Gry komputerowe stają się powoli polską specjalnością, a akcje spółek z tej branży rynkowym przebojem. CD Red, konkurent City Interactive, został sklasyfikowany na 14. miejscu.

W pierwszej dziesiątce nie zabrakło także drugiego ze zwycięzców sprzed roku — Bogdanki. Spółka zajęła wysokie, 7. miejsce. W historii naszego rankingu bardzo rzadko się zdarzało, że dwie spółki z podium utrzymywały rok później miejsce w czołowej dziesiątce. Czołówkę uzupełniają Asseco Business Solutions, Getin Holding i Zelmer. Drugą dziesiątkę otwierają Żywiec, Kopex i Pekao.

Rywalizacja w ostatniej edycji była bardzo wyrównana. Postanowiliśmy więc nagrodzić jak najwięcej spółek. Dlatego Cyfrowemu Polsatowi i Wawelowi, spółkom, które w rankingu bezwzględnym zajęły 3. miejsce, przeznaliśmy drugą nagrodę. Cormay, który w rankingu bezwzględnym zajął piąte miejsce, otrzymał trzecią nagrodę. Najlepszą 80. prezentujemy obok.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Koprowicz

Polecane