Raport Conference Board schłodził atmosferę na Wall Street

Paweł Kubisiak
30-07-2002, 19:36

Po ostatnich zwyżkach wtorkowa sesja przyniosła uspokojenie na Wall Street. Indeksy od otwarcia notowały niewielkie zmiany, a rynek wyraźnie nie mógł znaleźć kierunku.

Dobra passę rynku akcji popsuł raport Conference Board, który pokazał, że stan nastrojów amerykańskich konsumentów okazał się w lipcu najgorszy do października ubiegłego roku. Wskaźnik zaufania amerykańskich konsumentów spadł do 97,1 punktu ze 106,3 punktu w czerwcu. Lipcowa wyprzedaż akcji negatywnie odbiła się na nastrojach, co może ograniczyć wydatki i zagrozić ożywieniu gospodarki. Dalszemu pogorszeniu uległa też ocena sytuacji na rynku pracy.

Jednak optymiści uważają, że badanie, zostało przeprowadzone w pierwszych trzech tygodniach tego miesiąca, czyli w okresie największej przeceny i nie uwzględnia pozytywnych skutków ostatnich wzrostów na giełdach. Nieco optymizmu wniósł też prezydent George W. Bush, który podpisał antykorupcyjną ustawę zaostrzającą kary za oszustwa księgowe.

Inwestorzy pozbywali się akcji, które najwięcej zyskały na poniedziałkowych zwyżkach. Nieznacznie spadła wartość Cisco, Citibanku, J.P Morgan i AIG, który niedawno pochwalił się dobra kondycją finansową. Jednym z liderów spadków są akcje producenta światłowodów Corning, który ogłosił zamiar sprzedania pod koniec lipca obligacji zamiennych o wartości 500 mln USD. Moody's i S&P natychmiast obniżyły rating kredytowy producenta komponentów sieci światłowodowych do poziomu 'śmieciowego'. Spadł wycena koncernu naftowego ChevronTexaco. Spółka rozczarowała inwestorów niższym niż oczekiwano zyskiem kwartalnym. Tanieje tez podejrzany o krętactwa księgowe Qwest Communications.

Wbrew słabym danym makro nie brakuje spółek, których akcje cieszą się popytem. Ponad 15 proc. wzrosła cena technologicznego blue chipa, JDS Uniphase. Morgan Stanley podwyższył rekomendacje dla akcji spółki. Dobre wyniki kwartału skłoniły inwestorów do kupowania akcji dystrybutora energii, Dynegy. Mimo redukcji prognozy tegorocznego zysku spółki jej papiery drożeją o kilkanaście proc.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Raport Conference Board schłodził atmosferę na Wall Street