Rasizm fiskusa został ukarany

Joanna Barańska
23-06-2005, 00:00

Fiskus powinien zastanowić się, nim pochopnie zabezpieczy majątek spółki na poczet należności podatkowych.

Ordynacja podatkowa pozwala zabezpieczyć, czyli zająć, majątek podatnika jeszcze przed określeniem wymiaru podatku. Musi jednak istnieć uzasadniona obawa, że zobowiązania podatkowe nie zostaną spłacone. Takim uzasadnieniem może być np. niepłacenie podatków. Decyzja o zabezpieczeniu powinna być poparta dowodami.

Kontrola skarbowa w warszawskiej spółce Hemptex Trading, handlującej odzieżą, uznała, że w celu odliczenia VAT posługuje się ona fakturami bez pokrycia. Fiskus wydał decyzję o zabezpieczeniu kont firmy na sumę blisko 600 tys. zł, uzasadniając decyzję obawą niewykonania obowiązku podatkowego, ponieważ... spółka należy do obywateli Chin.

Spółka odwołała się do sądu administracyjnego i w pierwszej instancji przegrała. W piątek kasacją od tego wyroku zajął się Naczelny Sąd Administracyjny (NSA).

Według skargi Hemptexu, fiskus zastosował zabezpieczenie bez żadnych dowodów. Jedyny materiał dowodowy to wniosek dyrektora urzędu kontroli skarbowej o zabezpieczenie. Nie ma dowodów na fałszowanie faktur czy transakcji. Hemptex nie zalegał z podatkami. Firma wysunęła też zarzut dyskryminacji rasowej.

Według izby skarbowej, w sprawie nie trzeba było przeprowadzać pełnego postępowania dowodowego, bo niewielki majątek spółki był wystarczającym uzasadnieniem dla zabezpieczenia.

NSA podzielił argumenty Hemp-texu.

— Decyzja organów fiskalnych musi być podparta dowodami — uzasadniał sędzia Jan Rudowski.

Sąd podkreślił, że „dowodem” były cztery strony maszynopisu zawierające w zasadzie tylko wyliczenie zobowiązania podatkowego Hemptexu.

— Nie wiadomo też, na jakiej podstawie go wyliczono. Mamy kartkę, na której pracownik fiskusa z jednej strony napisał kwotę, a z drugiej odsetki — mówił sędzia Rudowski, dodając, że w uzasadnieniu decyzji nie powinna znaleźć się sprawa koloru skóry.

Sprawa wróci do sądu wojewódzkiego, który zapewne uchyli decyzję o zabezpieczeniu. Spółka już jej nie doczeka — jest w upadłości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Barańska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Rasizm fiskusa został ukarany