Ratingowy szach dla Europy

  • Roman Przasnyski
opublikowano: 16-01-2012, 08:57

Obniżenie ocen państw europejskich, w tym Francji i Włoch, próby złagodzenia wymogów paktu fiskalnego oraz brak uzgodnień co do redukcji zadłużenia Grecji wobec banków, to bagaż, z którym rynki wkraczają w nowy tydzień.

Piątkową reakcję giełd na pogłoski o obniżeniu przez Standard & Poor's ocen kilku państwom europejskim trudno określić jako paniczną. DAX w najgorszym momencie zniżkował o 1,9 proc., a CAC40 o 1,5 proc. Pod koniec dnia większość tych strat została zniwelowana. We Frankfurcie spadek wyniósł ostatecznie 0,6 proc., w Paryżu zaledwie 0,1 proc. A przecież Francję wskazywano na kraj tracący najwyższy rating. Tak mocne zachowanie indeksów rodzi pytanie, czy to już koniec zmartwień z tym związanych i większa przecena już rynkom nie grozi. Prawdopodobnie do gwałtownych spadków nie dojdzie, jednak na dłuższą metę trudno optymizm.
Obniżenie ratingu z pewnością przysporzy kłopotów krajom, które go doświadczyły.

Mogą mieć problemy z pozyskiwaniem środków z emisji papierów dłużnych i to w czasie, gdy będą musiały refinansować ogromne kwoty pożyczone wcześniej. Wzrosną koszty finansowania długu. Z podobną sytuacją możemy mieć do czynienia w przypadku Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej. Obniżona ocena Francji spowoduje zmniejszenie jego możliwości finansowych i także prowadzi do zwiększenia kosztów pozyskania pieniędzy.

Dziś rynki będą mogły spokojnie przetrawiać decyzję Standard & Poor's i interpretować jej skutki na wszelkie sposoby oraz analizować liczne komentarze na ten temat. Nie ma bowiem żadnych informacji makroekonomicznych, a w dodatku za oceanem giełda nie pracuje z powodu święta. Inwestorzy na Wall Street w piątek spokojnie przyjęli informację o cięciach ratingów. Dow Jones stracił 0,4 proc., a S&P500 spadł o 0,5 proc. Tu również w końcówce handlu wskaźniki odrabiały wcześniejszą zniżkę. Nowojorskie indeksy trzymają się mocno, ale nie można wykluczyć, że wejdą w fazę korekty trwającej od 20 grudnia fali wzrostowej. W Jej wyniku S&P500 zyskał 7 proc.

Nasz parkiet także wyszedł obronną ręką z ratingowego zamieszania. WIG20 zakończył dzień symbolicznym spadkiem o kilka setnych procent. Obrazu rynku to nie zmieniło i wciąż trudno przewidzieć, jak potoczą się notowania w najbliższych dniach. Zależeć to będzie od czynników zewnętrznych.

Z uwagą śledzone będą wyniki przetargów na papiery dłużne europejskich państw, a niepokój będzie towarzyszył oczekiwaniu na wyniki rozpoczynającej się we wtorek wizyty przedstawicieli Unii Europejskiej, EBC i MFW w Grecji. Porozumienie z bankami jest jednym z warunków uruchomienia drugiego pakietu pomocy dla tego kraju. A rozmowy z bankami zostały przerwane bez koniecznych uzgodnień.
Kiepskie nastroje panowały dziś w Azji, gdzie wszystkie parkiety zanotowały spadki. Nikkei stracił 1,4 proc. Na godzinę przed końcem sesji po 1 proc. w dół szły wskaźniki w Hong Kongu i na Tajwanie. Po ponad 1,5 proc. zniżkowały indeksy w Szanghaju. Kontrakty na amerykańskie i europejskie indeksy spadały rano po 0,6-0,9 proc.
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roman Przasnyski, Open Finance

Polecane