Ratunek przed utratą płynności finansowej

  • Materiał partnera
opublikowano: 26-09-2019, 11:07

Faktoring to wyjątkowo elastyczna usługa finansowa. W praktyce może z niej korzystać niemal każda firma, niezależnie od swojej branży i profilu prowadzonej działalności.

Nie jest tak, że jedna forma faktoringu jest, z różnych przyczyn, lepsza od innej. Przydatność faktoringu zależy przede wszystkim od specyfiki danego biznesu i od tego, na jakim etapie rozwoju jest dane przedsiębiorstwo. Przy doborze faktoringu spore znaczenie ma to, czy firma ma stałych i pewnych kontrahentów oraz czy świadczy ona usługi dla wielu różnych podmiotów. Jedno jest pewne – faktoring w każdym przypadku zastosowania pomaga firmie korzystającej z tej usługi zachować płynność finansowej, co jest szczególnie ważne w przypadku tych branż, w których preferowane są długie terminy płatności.

Firmy, które znają już usługę faktoringu korzystają z różnych form tej usługi, odpowiednio do bieżącej sytuacji – łączą różne rodzaju faktoringu w zależności od aktualnych potrzeb.

Zaawansowane zastosowania

Jedną z branż, w której długie terminy płatności są często stosowane jest transport. Z doświadczeń i analiz zwyczajów płatniczych prowadzonych w branży transportowej wyłaniają się wyraźne dwie tendencje związane z wyborem rodzaju faktoringu: preferowanie faktoringu pełnego i interwencyjne sięganie po mieszany.

– Duże, dojrzałe przedsiębiorstwa, które mają wypracowane procesy i ugruntowaną pozycję na rynku najczęściej sięgają po pełny faktoring, bez regresu – przyznaje Magdalena Baranowska, CEO Transcash.eu.

Na tego rodzaju faktoring duże firmy decydują się zwłaszcza w przypadkach rozpoczęcia współpracy z nowym i nieznanym kontrahentem. Pełny faktoring umożliwia im przeniesienie na firmę faktoringową ryzyka niewypłacalności kontrahenta i późniejszej windykacji.

– W Transcash.eu zauważamy, że niektóre firmy wybierają pełny faktoring w przypadku współpracy ze stałymi kontrahentami, ponieważ dzięki niemu mogą proponować dłuższe terminy płatności, co w branży TSL daje im dużą przewagę konkurencyjną – zaznacza Magdalena Baranowska.

– Duża firma to duże potrzeby. Dlatego rozwiązaniem najczęściej wybieranym przez nie są zaawansowane produkty faktoringowe, cechujące się wysokimi limitami faktoringowymi oraz ofertą szytą na miarę, z ujęciem wszystkich potrzeb przedsiębiorstwa, przy wsparciu dedykowanego doradcy i opiekuna umowy – mówi Daniel Napiórkowski, menedżer działu produktów w Idea Money.

Odpowiednio do potrzeb

Drugą, dynamicznie rosnącą grupę usługobiorców faktoringu stanowią młode przedsiębiorstwa, które są na etapie rozwoju i walka o utrzymanie płynności finansowej pochłania je w podobnym stopniu co troska o rozwój biznesu. W branży transportowej to one najczęściej sięgają po niepełny faktoring, z regresem. Dostrzegają w tej usłudze doraźne rozwiązanie problemów z zatorami płatniczymi.

– Około 30 proc. naszych faktorów na stałe korzystających z pełnego faktoringu, okresowo decyduje się na korzystanie z obydwu produktów, a więc także faktoringu z regresem – wskazuje Magdalena Baranowska.

Idealnym rozwiązaniem dla średniej firmy jest abonament na usługi faktoringowe, z dostępnym wysokim limitem, np. do 300 tys. zł.

– Tego rodzaju usługa w ramach jednej opłaty abonamentowej daje możliwość finansowania zgłaszanych faktur, a ponadto zapewnia darmowy, 30-dniowy okres dodatkowego finansowania, w przypadku gdyby kontrahent opóźnił się ze spłatą. Sumarycznie jest to nawet 60 dni dodatkowego okresu finansowania – tłumaczy Daniel Napiórkowski.

Dla mniejszych

Mikrofaktoring to produkt, który służy szybkiemu finansowaniu pojedynczych faktur.

– Małym firmom zależy na elastyczności i dopasowaniu kosztów do wykorzystania limitu faktoringowego. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest dla nich taka forma faktoringu, którego konstrukcja cenowa jest oparta na stawkach za finansowanie pojedynczo zgłoszonych faktur. Tego rodzaju usługa jest o tyle dla nich korzystna, bo umożliwia im decydowanie o tym, które faktury zostaną przekazane faktorantowi do finansowania. Cesja pojedyncza sprawia, że nie mają obowiązku przekazywania faktorantowi wszystkich faktur – tłumaczy Daniel Napiórkowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu