Raty kredytów we frankach spadną

Kamil Zatoński
opublikowano: 29-12-2009, 06:27

Dobre wieści dla zadłużonych w  szwajcarskiej walucie, umiarkowanie dobre – dla posiadaczy kredytów w euro i  złotych. W przyszłym roku obsługa kredytów będzie tańsza, bo sytuacja na rynkach wraca do normy.

Za rok rata kredytu zaciągniętego we frankach szwajcarskich może być niższa nawet o 15 proc. — wynika z obliczeń "PB", dokonanych na podstawie prognoz ekonomistów sześciu banków. Jeśli złoty wyraźnie umocni się do wspólnej waluty, a stopy w Eurolandzie tylko umiarkowanie wzrosną, powody do zadowolenia będą mieć też ci, którzy zadłużyli się w euro. Raty ich kredytów mogą być niższe o 7-8 proc. Tyle samo lub nieco więcej trzeba będzie natomiast płacić za obsługę pożyczek zaciągniętych w złotych.

Lepsza sytuacja posiadaczy kredytów walutowych będzie konsekwencją oczekiwanego przez ekonomistów umocnienia złotego. W relacji do franka powinno ono być większe, niż do euro. Na dodatek specjaliści przewidują, że Bank Szwajcarii zacznie podnosić stopy procentowe później niż Europejski Bank Centralny. W rezultacie później, z rekordowo niskiego poziomu, zaczną też rosnąć rynkowe stawki LIBOR CHF, stanowiące podstawę do obliczania wielkości odsetek od zadłużenia.

Według trzech z sześciu specjalistów ankietowanych przez "PB" za rok trzymiesięczny LIBOR będzie mniej więcej tu, gdzie dziś. Jeśli kurs CHF/PLN obniży się na koniec 2010 r. z obecnych 2,80 zł do 2,35 zł (taki kurs typują ekonomiści Raiffeisena), to według wyliczeń "PB" rata kredytu na 100 tys. CHF, zaciągniętego na 30 lat z marżą równą 2 punkty proc., obniży się aż o 170 zł, a więc o ponad 15 proc. Nawet w pesymistycznym scenariuszu (spadek kursu nie będzie tak znaczny, a LIBOR 3M wzrośnie do 0,7 proc.) co miesiąc do banku trzeba będzie zanosić nawet trochę mniej pieniędzy niż dziś.

Spadku obciążeń mogą się też spodziewać posiadacze kredytu w euro. Ale uwaga —jeśli stawki trzymiesięcznego EURIBOR wzrosną tak, jak prognozują analitycy Raiffeisena (nawet do 1,8 proc. z obecnych 0,7 proc.), to wzrostu wysokości raty z tego tytułu nie zrekompensuje spodziewany spadek kursu EUR/PLN.

Więcej o tym jak może przedstawiać się sytuacja na rynku walutowym i kredytowym czytaj we wtorkowym Pulsie Biznesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu