Ray Dalio: Dolar może stracić nawet 30 proc.

Kiedy ożywienie w USA dobiegnie końca, nadmiar zadłużenia może podkopać pozycję dolara jako waluty rezerwowej, ostrzega inwestor-miliarder Ray Dalio.

Zobacz więcej

Ray Dalio, fot. Bloomberg

Przed czarnym scenariuszem dla amerykańskiej waluty założyciel towarzystwa Bridgewater Associates Ray Dalio ostrzegł w środowym wywiadzie dla telewizji Bloomberg. Jego zdaniem kłopoty USA zaczną się, gdy za dwa lata końca dobiegnie ożywienie gospodarcze. Wówczas największa gospodarka świata zmierzy się nie tylko z problemem zadłużenia, ale także z trudnymi do sfinansowania zobowiązaniami z tytułu emerytur oraz opieki społecznej. W tej sytuacji rząd w Waszyngtonie będzie zmuszony zwiększyć podaż obligacji do rozmiarów przekraczających popyt za strony krajowych inwestorów. Na domiar złego za sprawą obaw przed osłabieniem dolara obligacji kupować nie będą chcieli też inwestorzy zagraniczni.

- Aby pokryć deficyt popytu na obligacje, Rezerwa Federalna będzie zmuszona drukować coraz więcej pieniędzy, monetyzując deficyt budżetowy oraz wywierając presję na wartość dolara. Zasięg osłabienia dolara może z łatwością sięgnąć w ciągu dwóch lat 30 proc. – podkreślał Ray Dalio.

W ten sposób nadmierne zadłużanie się może doprowadzić do utraty przez dolara pozycji głównej waluty rezerwowej świata, ostrzega inwestor. Z wywiadem udzielonym przez Raya Dalio Bloombergowi zbiegł się jednak raport agencji Moody’s, zgodnie z którym w dającej się przewidzieć perspektywie dolar nie straci statusu waluty rezerwowej, nie tylko ze względu na fakt, że USA są największą gospodarką świata. Spełnianą przez dolara funkcję bezpiecznego schronienia wzmacnia przejrzystość amerykańskich rynków finansowych oraz stabilność i przewidywalność amerykańskiej polityki pieniężnej. Jednak zdaniem agencji Bloomberg słabym punktem w tym wywodzie jest to, że waluta rezerwowa powinna być stabilna, a zdaniem Raya Dalio ta stabilność może szybko dobiec końca.

„Rayowi Dalio należy się chwała za pokazanie, jak może skończyć się okres galopującego zadłużania się. Zgodnie z jego scenariuszem nadejdzie dzień rozrachunku, a wówczas los dolara będzie zależał wyłącznie od tego, jak dużo zaufania do niego zachowają inwestorzy – komentuje agencja Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu