Reach już na me cie

Mira Wszelaka
opublikowano: 13-12-2006, 00:00

Dziś Parlament Europejski głosuje w sprawie rewolucji chemicznej. Kompromis będzie kosztowny, głównie dla firm. Ale także dla konsumentów.

Wszystko wskazuje na to, że dziś nastąpi zwieńczenie siedmiu lat pracy i co najmniej trzech lat ostrych starć zwolenników i przeciwników chemicznych obostrzeń w UE. Dotyczą one wprowadzania na rynek chemikaliów oraz zasad obrotu nimi. Jeżeli większość posłów Parlamentu Europejskiego podniesie rękę za rozporządzeniem, to zmiany wejdą w życie już w przyszłym roku. Do takiego kroku wezwała eurodeputowanych tuż przed głosowaniem Komisja Europejska i Finlandia, która kończy przewodzenie UE.

Rezultat kompromisu w sprawie pakietu REACH (Registration, Evaluation and Authorisation of Chemicals) nie satysfakcjonuje w pełni ani poddawanych nowym wymogom przedsiębiorców, ani obrońców bezpieczeństwa zdrowia. I właśnie dlatego bardzo możliwe, że poprą go posłowie. Kluczem dla porozumienia okazał się obowiązek zastępowania niebezpiecznych dla zdrowia substancji przez mniej szkodliwe odpowiedniki. Ma to zagwarantować tzw. plan zatwierdzania chemikaliów. Przedsiębiorcy zgodzili się na to rozwiązanie w zamian za dalsze zmniejszenie liczby testów oraz lepszą ochronę poufnych danych biznesowych.

Pakiet wejdzie w życie w 2007 r. Już nie na krajach, ale na firmach z branży będzie ciążył obowiązek rejestracji i testowania substancji chemicznych oraz dostarczania informacji o nowych i istniejących substancjach. Cały proces będzie nadzorowała Europejska Agencja ds. Chemikaliów. Ocenia się, że pakiet dotyczy około 30 tys. różnego rodzaju związków obecnych w otoczeniu człowieka — od domów i samochodów po komputery i ubrania. Według szacunków Komisji Europejskiej chemiczna rewolucja może kosztować nawet 2,3 mld EUR w ciągu 11 lat. Przedstawiciele polskiego biznesu szacują jej koszty w Polsce na 280-450 mln EUR. Koszty poniesie oczywiście biznes, ale nie tylko — firmy przerzucą zapewne część ciężaru na konsumentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu