Realizacja zysków

Anna Jacewicz
19-02-2009, 11:53

Przebicie wsparć na indeksach amerykański nie zaowocowało dotychczas pogłębieniem spadków, co należy interpretować pozytywnie. Brak zdecydowania sprzedających może zostać wykorzystany przez byki do obrony listopadowych minimów i powrotu do przebitych poziomów wsparcia. Bardziej prawdopodobne wydaje się jednak dalsze letargiczne osuwanie się indeksów przy niskim zainteresowaniu obu stron.

Na większości rynków obserwujemy odreagowanie ostatnich ruchów. Dolar osłabia się do głównych walut, rosną rentowności obligacji, lekko odbija giełda i surowce, złoto i srebro korygują wzrosty, a waluty z rynków wschodzących umacniają się. Prawdopodobnie trwa realizacja pokaźnych zysków z trwających od dłuższego czasu trendów. Z tego względu dzisiejsze dane makro z USA nie powinny wpłynąć istotnie na notowania. Dość istotne będą tygodniowe dane z rynku pracy. Większej reakcji można spodziewać się na dane o zapasach ropy i benzyny. Notowania ropy są od dłuższego czasu bardzo zmienne szczególnie w dniu publikacji tygodniowego raportu o zapasach.

Zgodnie z zachowaniem innych rynków złoty również odreagowuje wcześniejszą przecenę. Dodatkowo pomagają ogłoszone przez rząd trwające rozmowy w sprawie wejścia do ERM2 oraz bezpośrednie wejście na rynek z podażą waluty przez Ministerstwo Finansów. Moment został wybrany dość szczęśliwie ze względu na odreagowanie na rynkach światowych. Korekta ma więc szansę pogłębić się w kierunku 4,50. Rynek pozostaje mało płynny, co powinno dodatkowo wzmocnić ruch.

EUR/PLN

Zapowiedź rychłego wejścia w reżim ERM2, który wymaga utrzymywania kursu w wąskim przedziale +- 15% od ustalonego poziomu, poprawiła sentyment do złotego. Katalizatorem do większej korekty była również bezpośrednia aktywność MF na rynku, chociaż skala "interwencji" była niewielka. Na mało płynnym i wykupionym rynku pojawienie się potencjalnej dużej podaży waluty okazało się całkowicie wystarczające. Skala samej sprzedaży nie musiała być duża. Kupujący wycofali się i będą prawdopodobnie się uaktywniać dopiero przy ważniejszych poziomach technicznych. W związku z tym można oczekiwać zejścia kursu EUR/PLN w strefę 4,40-4,60.  
 
EUR/USD

W reakcji na plany bezpośredniego wsparcia rynku kredytów hipotecznych w USA dolar zaczął się osłabiać wyraźniej do większości walut. Trend średnioterminowy na EUR/USD pozostaje jednak spadkowy. Najbliższym istotnym oporem jest 1,28 w pobliżu linii trendu poprowadzonej po szczytach ostatnich impulsów. Powrót powyżej 1,28 będzie sygnałem powrotu do konsolidacji w przedziale 1,27-1,305. Zachowanie się dolara będzie uzależnione od rynków akcji i od poziomu awersji do ryzyka. Pierwszym testem dla obecnej korekty będzie poziom 1,271 w pobliżu dolnej granicy poprzedniej konsolidacji.   

GBP/USD

Na GBP/USD trwa konsolidacja w przedziale 1,46-1,41. Kontynuowany jest ruch spadkowy na parze EURGBP, co potwierdza rosnącą siłę brytyjskiej waluty. Utrzymywanie się notowań funtdolara powyżej 1,40 jest pozytywnym sygnałem w średnim terminie. Jest to pierwszy sygnał wskazujący na możliwość istotnego odwrócenia trendu średnioterminowego. Trwającemu odreagowaniu na funcie towarzyszy napływ kolejnych negatywnych wiadomości z gospodarki brytyjskiej. Brak reakcji na złe wiadomości to typowy sygnał techniczny i wskazuje na odwrócenie sentymentu. Wsparciem pozostaje 1,41 i zejścia w tym kierunku wykorzystywalibyśmy do zajmowania długich pozycji.     

USD/JPY

Od dłuższego czasu jen nie reaguje w sposób tradycyjny na zachowanie się rynków akcyjnych. W relacji do dolara jen wszedł w fazę korekty i od kilku tygodni buduje się trend wzrostowy na parze USD/JPY. Najbliższym oporem jest szczyt z początku stycznia powyżej 94,6. Pierwszą strefą wsparcia będzie poprzedni szczyt impulsu przy 92. Trwające odreagowanie na EUR/USD może przyczynić się do realizacji zysków z ostatniego ruchu wzrostowego. Duże wykupienie jena będzie sprzyjać kontynuacji korekty wzrostowej na parach jenowych.     

Anna Jacewicz
Dom Maklerski IDM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Jacewicz

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Realizacja zysków