Recenzje

Grażyna Sobolewska
23-02-2001, 00:00

Recenzje

Konsultacja Marian Wolanin

Ustawa o gospodarce nieruchomościami. Tekst jednolity

z aktami wykonawczymi

i wprowadzeniem

Nieruchomość zgodnie z kodeksową definicją traktowana jako wycinek powierzchni ziemskiej, jest jedną z najbardziej trwałych wartości pozostających w dyspozycji człowieka, bo i zgubić jej nie można, i ukraść trudno. Właściciele się zmieniają, otoczenie również, a kawałek ziemi trwa w tym samym miejscu, deptany kiedyś przez stado dinozaurów, dzisiaj stadka yapiszonów.

Przepisy dotyczące gospodarowania nieruchomościami takich cech niezmiennych już nie wykazują. Prezentowana książka zawiera nie tylko jednolity tekst ustawy o gospodarce nieruchomościami z 21 sierpnia 1997 r. publikowany w Dz.U. nr 46 z 2000 roku, poz. 543, wraz z obszernym, dobrze opracowanym wprowadzeniem, ale również teksty aktów wykonawczych.

W opracowaniu zamieszczono rozporządzenia Rady Ministrów w sprawach: określania szczegółowych zasad przeprowadzania przetargów na zbycie nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa, określania rodzajów nieruchomości uznawanych za niezbędne na cele obronności i bezpieczeństwa państwa, uwłaszczania osób prawnych, trybu dokonywania podziałów nieruchomości oraz sposobu sporządzania i rodzajów dokumentów wymaganych w tym postępowaniu, scalania nieruchomości, wyceny i zasad sporządzania operatu szacunkowego, wyceny nieruchomości i trybu sporządzania operatu szacunkowego, wykonywania niektórych przepisów ustawy dotyczących działalności zawodowej rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami oraz zarządców nieruchomościami.

Ustawa o gospodarce nieruchomościami przeszła prawie bez echa, a niesłusznie, bo jak ustawodawcy zdarzy się uporządkować choćby maleńki skrawek systemu prawnego i do tego jeszcze produkować akty wykonawcze na czas, to nikt nie zauważy, na potknięciach zaś — choćby takich, jak przy ochronie zwierząt — cała Polska używa sobie, ile wlezie.

Polecam szczególnej uwadze właścicieli i tym, którym się marzy własny kawek poczciwej starej ziemi, jak również kandydatom na licencjonowanych zarządców, pośredników i rzeczoznawców.

Wydawca: Zachodnie

Centrum Organizacji

Recenzent:

Grażyna Sobolewska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grażyna Sobolewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu