Recepta na stały wzrost gospodarczy

MK
opublikowano: 17-04-2009, 00:00

Kryteria zbieżności — zgodnie z oczekiwaniami — zapewniły strefie euro stabilność makroekonomiczną.

Kryteria zbieżności — zgodnie z oczekiwaniami — zapewniły strefie euro stabilność makroekonomiczną.

— Kształtowanie się wskaźnika długu publicznego wskazuje, że kryteria z Maastricht dyscyplinowały kraje w zakresie reform finansów publicznych i pozwoliły zahamować gwałtowny wzrost zadłużenia publicznego w poprzednich dekadach — stwierdza raport NBP o korzyściach i kosztach wprowadzenia euro w Polsce. A osiągnięcie tego celu było nie lada wyzwaniem. W latach 80. i na początku następnej dekady państwa dzisiejszego Eurolandu zadłużały się na potęgę. Dług publiczny wzrósł z 35 proc. w 1980 r. do 75 proc. PKB w połowie lat 90. Średni deficyt osiągnął 4-5 proc. PKB.

Kryteria konwergencji zmobilizowały też członków strefy euro do walki z inflacją, która wcześniej stanowiła poważny problem (np. w Hiszpanii pod koniec lat 70. wynosiła ona 25 proc.). Przełom w tej dziedzinie nastąpił w dwóch poprzednich dekadach. W ciągu ostatnich dziesięciu lat inflacja osiągnęła historycznie niski poziom — około 2 proc.

Co jeszcze udało się osiągnąć dzięki wypełnieniu reguł unii monetarnej? Państwa UE poprawiły konkurencyjność swojego handlu. Do 2007 r. bilans obrotów bieżących strefy euro równoważył się, a w latach 2002 i 2004 Euroland miał nawet nadwyżkę. W tym czasie USA odnotowały deficyt rzędu 4-5 proc. PKB.

Specjaliści NBP ubolewają jednak nad tym, że dynamika wzrostu handlu zagranicznego strefy była wolniejsza niż handlu światowego ogółem.

— Wynikało to z niższego tempa wzrostu gospodarczego strefy euro niż gospodarki światowej, jak również z powszechnego na świecie zwiększenia w wymianie międzynarodowej roli krajów o niskich kosztach wytwarzania — napisali w raporcie.

Analitycy nanku centralnego zwracają również uwagę na fakt, że tzw. mechanizm kotwicy (stosowanie się do kryteriów zbieżności) zadziałał przed powstaniem strefy euro i na samym początku jej działalności. Z biegiem lat coraz trudniejsze było wyegzekwowanie od państw członkowskich określonych wymogów postępowania w gospodarce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu